ithoma

خط ‌قرمزهای سئو که شمارا به ته دره گوگل پرت می‌کند!

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

خط ‌قرمزهای سئو که شمارا به ته دره گوگل پرت می‌کند!

برخی از مواقع سئوکاران و بازاریابان دیجیتال به نتیجه دلخواه در موتورهای جستجو نمی‌رسند اما علت آن گیرکردن در اشتباهات رایج در سئو است. در این مقاله در مورد مهم‌ترین اشتباهات رایج سئو و عواملی که باعث می‌شوند به نتیجه دلخواه نرسند را بررسی می‌کنیم.

عدم تعیین اهداف واضح در سئو

بدیهی است که برای رسیدن به موفقیت نیاز به اهداف مشخص و برنامه‌ریزی دارید. بسیاری از صاحبان مشاغل و حتی بسیاری از سئوکاران بدون هیچ هدف و برنامه‌ای شروع به انجام کار و طراحی کمپین‌های تبلیغاتی می‌کنند؛ اصولاً این افراد معتقدند که این کارها به نوبه‌ای باعث افزایش ترافیک می‌شود و تعیین برنامه‌ای دقیق و جزئی نیاز نیست.

موضوعی که قابل‌بحث است این است که همه‌چیز به این راحتی و سادگی که گفتیم نیست! برای این‌که هر تلاشی نتیجه‌ای داشته باشد باید دانست به چه چیزی می‌خواهیم برسیم. مهم‌ترین مسئله‌ای که باید به آن بپردازیم این است که ترافیکی که از هرجایی به دست می‌آید ما را به فروش بیشتر و بازار هدف دقیق‌تر می‌رساند؟!
برای مثال تصور کنید که ماهانه ۱۰۰۰ کاربر وارد سایت شما می‌شوند اما فقط ۱ درصد از آن‌ها از خدمات شما استفاده می‌کنند؛ علت این مورد چیست؟
الف) ترافیک اشتباه را به سمت سایت خود هدایت کرده‌اید!
ب) وب‌سایت شما در تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری ضعیف عمل کرده است!

نادیده گرفتن هدف جستجو

یکی از مهم‌ترین عوامل رتبه‌بندی هدف جستجو است که می‌تواند تأثیر مستقیمی نیز در نتایج SERP داشته باشد. مهم است بدانید که گوگل از محتواهایی حمایت می‌کند که جواب دقیقی را به جستجوهای کاربران می‌دهد. هدف جستجو در ابتدا به انگیزه نهایی کاربر توجه می‌کند و بر اساس آن اقدام به تهیه و تولید محتوا می‌کند؛ شما باید در ابتدا در نظر بگیرید که یک کاربر زمان جستجوی یک عبارت به دنبال چه چیزی است سپس شروع به کارکنید. یکی از موضوعات اصلی و مهمی که زمان تهیه محتوا بایستی به آن توجه کرد این است که ببینید کاربر با جستجوی یک عبارت به دنبال چه چیزی است؟ آیا قصد دارد چیزی را خریداری کند؟ سعی دارد چیزی را یاد بگیرد؟ درک این موضوع و سپس اقدام به تهیه محتوا موضوع اصلی است.
برای مثال زمانی که فردی جستجو می‌کند بازاریابی دیجیتال به دنبال یادگیری این موضوع و در اصل درک این موضوع است اما برخی از عبارات، عباراتی تجاری هستند و کاربر برای استخدام یا ارائه خدمتی به دنبال آن‌ها است برای مثال زمانی که فردی جستجو می‌کند مشاور یا شرکت خدماتی به دنبال موارد تجاری است.

مقاله پیشنهادی:  تست AB چیست و چگونه به کسب‌وکار ما کمک می‌کند؟

نادیده گرفتن ترافیک تلفن همراه

اگر وب‌سایت شما برای تلفن‌های همراه بهینه‌سازی نشده باشد و استراتژی برای این مورد نداشته باشید باید بگوییم که شما بخش عمده‌ای از کاربران را ازدست‌داده‌اید! امروزه بیش از ۵۰ درصد از کل ترافیک‌های سایت‌ها با کمک تلفن‌های همراه است و علت این موضوع این است که جستجو با تلفن همراه برای کاربران راحت‌تر و آسان‌تر است. سازگاری سایت با تلفن همراه و سرعت سایت از فاکتورهای اصلی و مهم در رتبه‌بندی است.
اگر به فکر ترافیک ارگانیک هستید و قصد دارید این ترافیک را افزایش دهید؛ بهینه‌سازی سایت برای تلفن همراه را نادیده نگیرید.

به‌روز بودن و اطلاع از جدیدترین الگوریتم‌ها

گوگل دائماً در حال به‌روزرسانی و توسعه الگوریتم‌های خود است؛ باتوجه‌به این مورد سئو نیز دائماً در حال تغییر است. استراتژی و روش‌هایی که ۱۰ سال پیش استفاده می‌شدند دیگر امروزه تأثیری ندارند و اگر فردی بخواهد سایتش در SERP جز نتایج برتر باشد باید از جدیدترین و به‌روزترین تکنیک‌ها استفاده کند.
این روزهای برخی از تکنیک‌های قدیمی سئو مانند خرید بک‌لینک یا پر کردن صفحه با کلمات کلیدی علاوه بر اینکه تأثیری ندارند به جریمه نیز منجر می‌شوند. به همین دلیل است که یک وبمستر باید از جدیدترین شیوه‌ها مطلع باشد و دائماً اطلاعات خود را به‌روز نگه دارد.

خرید بک‌لینک

بک لینک‌ها از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی در سئو هستند اما اگر فردی بک‌لینک را باهدف افزایش رتبه سایت خریداری کند گوگل متوجه این مورد می‌شود! این کار علاوه بر اینکه باعث هدر رفتن پول می‌شود شانس شمارا در افزایش رتبه نیز به‌شدت کاهش می‌دهد. مهم است که اگر قصد دارید بک لینکی داشته باشید علاوه بر اینکه از سایت‌های معتبر است به‌صورت معتبر و صحیح نیز ساخته‌شده باشد.
سایت‌هایی که ادعای فروش بک‌لینک رادارند درواقع به شما کمک نمی‌کنند که رتبه سایت شما افزایش یابد! این سایت‌ها فهرست‌هایی از سایت‌های مختلف دارند و در آن‌ها بک‌لینک می‌سازند اما جالب است بدانید که گوگل لیست این ‌سایتها را دارد و زمان بک‌لینک سازی متوجه این موضوع نیز می‌شود!
*توصیه ما به شما این است که تحت هیچ شرایطی اقدام به خرید بک‌لینک نکنید و بک‌لینک بسازید.

مقاله پیشنهادی:  آموزش کسب درآمد از یوتیوب(YouTube)

عدم استفاده از انواع محتوا

تهیه محتوای متنی و انجام سئو برای این محتوا یکی از بخش‌های مهم در سایت است اما این کاری است که تمام سایت‌ها انجام می‌دهند. اگر می‌خواهید بهترین نتایج را کسب کنید باید از فرمت‌های مختلف تولید محتوا مانند فیلم، پادکست، وبینار، اینفوگرافیک و… نیز استفاده کنید؛ این موارد در رتبه‌بندی در گوگل و هدایت ترافیک صحیح تأثیر زیادی دارند.
بسیاری از افراد تماشای ویدئو برایشان جذاب‌تر از خواندن محتوا است به همین دلیل است که این روزها اکثر افراد اقدام به تهیه ویدئو در صفحات مختلف می‌کنند؛ در واقع این روزها فرمت‌های مختلف محتوا مخصوصاً ویدئو تقاضای بیشتری دارد.

عدم توجه به E-A-T

سئو به معنی داشتن رتبه‌های بالا در نتایج نمایش داده‌شده نیست! شما باید با کمک روش‌ها و تکنیک‌های مختلف سئو بتوانید نام تجاری کار و کسبی که دست شما است را به بازار هدف خود مشخص کنید. امروزه گوگل از سایت‌هایی که اصیل، قابل‌اعتماد و محبوب هستند پشتیبانی کرده و این سایت‌ها را تأیید می‌کند. E-A-T هر وب‌سایت با ترکیبی از الگوریتم‌های مختلف و هوش مصنوعی مشخص می‌شود. سؤالی که برای کاربران پیش می‌آید این است که E-A-T چگونه مشخص می‌شود؟ رعایت این سه نکته و نکات تخصصی سئو به شما در این مورد کمک می‌کند:
• مطمئن شوید که استراتژی سئوی شما از روش‌های مطمئنی برای افزایش ترافیک و نمایش نتایج مرتبط استفاده می‌کند.
• سعی کنید نام برند خود را در رسانه‌های مختلف منتشر کنید و برند خود را به افراد بشناسانید.
• اطلاعات کاملی از کار و کسب خود منتشر کنید؛ اطلاعاتی مانند مکان، شماره تلفن، راه‌های ارتباطی، بیوگرافی و…

مقاله پیشنهادی:  بهبود مستمر یا چرخه‌ی دمینگ چیست؟

سخن آخر

برای کسب نتایج مطلوب و دلخواه در سئو مهم است که نکاتی را رعایت کنید همچنین مهم است بدانید که در این راه میان‌بر وجود ندارد و اگر قصد دارید به هدفی که دارید برسید باید به‌مرور از بهترین روش‌ها استفاده کنید.
همچنین به‌روز بودن و اطلاع از جدیدترین قوانین و الگوریتم‌ها می‌تواند کمک کند شما به نتایج دلخواه و مطلوب برسید. در آخر توصیه می‌کنیم با یک سئوکار که در این زمینه تخصص لازم و کافی را دارد مشورت کنید تا بتوانند به آنچه در نظر دارید برسید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *