backlinks

بک لینک چیست؟ تاثیر بک لینک روی سئو سایت

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

بک لینک چیست؟ تاثیر بک لینک روی سئو سایت

بک لینک یک پیوند در سایت فردی دیگر است که خواننده را به سایت شما هدایت می‌کند. اگر سایتی معتبر و باارزش در حوزه کاری شما؛ سایت شمارا دریکی از صفحات خود درج کند؛ گوگل سایت شما را معتبر می‌شناسد و این‌یک امتیاز عالی سئو برای سایت شما است.
گوگل سایت‌ها را بر اساس ارتباطی که با سایر سایت‌ها دارند، ارزش پیوندها، تخصصی بودن موضوعات و معتبر بودن آن‌ها رتبه‌بندی می‌کند. برای اینکه یک سایت بتواند در نتایج جستجو در صفحات اول قرار بگیرد باید گوگل را مطمئن کند محتوای آن باارزش است؛ این کار با مواردی مانند در نظر گرفتن پیوندها که از سمت سایر وب‌سایت‌ها به سایت شما هدایت می‌شود؛ انجام می‌شود.
اگر افراد زیادی از سایت‌های معتبر و شناخته‌شده به سایت شما وارد شوند؛ سایت شما در جستجوی ارگانیک ظاهرشده و به‌مرور می‌تواند در نتایج برتر نشان داده شود. به همین دلیل است که ایجاد بک لینک معتبر و بررسی آن‌ها بسیار اهمیت دارد؛ برای این موردنیاز به کمپین‌های تبلیغاتی، بازاریابی محتوایی و حضور در سایت‌های معتبر دارید.

نحوه دریافت بک لینک

بک لینک‌ها از ۲ روش برای سایت ساخته می‌شوند:

طبیعی:

این گروه از Backlink ها بدون دخالت صاحب وب‌سایت ساخته می‌شوند. داشتن وب‌سایت مفید و کاربردی یکی از راه‌های دریافت بک لینک طبیعی است.

دستی:

این نوع بک لینک‌ها با توجه به فعالیت‌های صاحب سایت به دست آورده می‌شود. صاحبان سایت با استراتژی‌های مختلفی اقدام ب ساخت بک لینک می‌کنند؛ در ادامه به بررسی روش‌های مختلف در این موضوع می‌پردازیم

انواع بک لینک

فالو: در این نوع بک لینک سازی شما به سایت مقابل نیز قدرت و اعتباری از دامنه سایت خود را می دهید.
نوفالو: در این نوع باعث انتقال اعتبار و قدرت سایت خود نمی‌شوید اما باوجوداین موارد؛ این موارد همچنان اعتبار زیادی دارند.

مقاله پیشنهادی:  چگونه از گوگل آنالیتکس برای بهبود کسب‌وکارمان استفاده کنیم

اهمیت بک لینک سازی

ساخت بک لینک در سه مورد اصلی به سایت کمک می‌کند؛ این موارد عبارت‌اند از:

۱ – رتبه‌بندی

موتورهای جستجو درواقع از بک لینک‌ها به‌عنوان یک رأی اعتماد به سایت مشخص‌شده استفاده می‌کنند. هر چه تعداد صفحات مشخص و مرتبط بیشتر بوده و لینک‌های خارجی نیز بیشتر باشد رتبه سایت بالاتر خواهد رفت.
یکی از مهم‌ترین موارد برای افزایش رتبه سایت، ساخت لینک‌های معتبر و باارزش است؛ این مورد به‌صورت طبیعی باعث افزایش ترافیک سایت می‌شود.

۲ – قابلیت کشف

موتورهای جستجو از سایت‌های معتبری که وجود دارند و در حال ساخت صفحات جدید هستند دائم بازرسی کرده و این سایت‌ها را ارزیابی می‌کند؛ با توجه به این موضوع اگر شما بتوانید از سایت‌های معتبر بک لینک دریافت کنید می‌توانید محبوبیت سایت خود را بیشتر کرده و ارزش آن را نیز بالا ببرید.

۳ – افزایش ترافیک

همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم یکی از کارهای بک لینک‌سازی افزایش ترافیک طبیعی سایت است. زمانی که یک نفر روی لینک سایت شما کلیک می‌کند باعث ایجاد ترافیک بر روی سایت شما می‌شود.

۴ – برندسازی

ساخت لینک‌های خوب به شناخته شدن برند شما و درواقع ساخت برندینگ کمک می‌کند. در برخی روش‌ها مانند تهیه محتوا و معرفی وب‌سایت خود می‌توانید یک بک لینک قدرتمند که درواقع تخصص کسب‌وکار شمارا به افراد نشان می‌دهد در معرفی برند تأثیر زیادی دارد. زمانی که شما با انتشار محتوایی مرتبط با کسب‌وکار خود به لینک سازی می‌پردازید؛ به معرفی برند خود در گوگل و به کاربران نیز پرداخته‌اید؛ با توجه به اینکه روزانه گوگل هوشمندتر شده و به هوش انسانی نزدیک‌تر می‌شود توجه به این مورد تأثیر زیادی در رشد سایت و برند سازی کسب‌وکار شما دارد.

مقاله پیشنهادی:  چرا به بازاریابی محتوایی نیازمندیم؟

بک لینک‌های باارزش

همان‌طور که بالا اشاره‌شده همه بک لینک‌ها دارای ارزش یکسانی نیستند. اگر می‌خواهید در SERP قرار بگیرید و جزء نتایج ارگانیک برتر باشید روی بک لینک‌های باکیفیت تمرکز کنید. به‌عبارتی‌دیگر یک بک لینک باکیفیت از ۱۰۰۰ بک لینک ضعیف و کم‌ارزش بهتر است.
این موضوع با عنوان اختیارات دامنه شناخته می‌شود! درواقع هر چه سایت از اعتبار بیشتری برخوردار باشد می‌تواند قدرت و اعتبار بیشتری را نیز به سایت شما منتقل کند.

نکات سئویی در بک لینک سازی!

زمان بک لینک سازی باید به مواردی مربوط به سئو توجه کنید؛ این موارد عبارت‌اند از:

مجموع دامنه‌های ارجاع دهنده: 

هرچه دامنه‌های معتبرتری به وب‌سایت شما لینک داده بشوند برای سایت شما اهمیت بیشتری دارد.
تعداد IP های ارجاع دهنده: تعداد آی‌پی‌هایی که به سایت شما ارجاع داده می‌شوند نیز مهم است؛ هرچند این موضوع به‌اندازه دامنه‌های اهمیت ندارد اما توجه به آن مهم است.

مجموع پیوندهای پیگیر:

این نوع لینک‌ها به‌عنوان یک فاکتور برای رتبه‌بندی گوگل در نظر گرفته می‌شود؛ هر چه قدر تعداد این نوع لینک‌ها بیشتر باشد بهتر است.

حضور کلمه کلیدی در لینک:

استفاده از کلمه کلیدی مرود نظر در لینک سازی یکی از مهم‌ترین موارد در سئو است؛ هرچند این مورد در رتبه‌بندی تأثیر کمی دارد اما بازهم استفاده از کلمات کلیدی می‌توانند مؤثر واقع شوند.

بهترین راه دریافت بک لینک

احتمالاً متوجه اهمیت بک لینک و ارزش آن در رشد سایت شده‌اید! سؤالی که آلان پیش می‌آید این است که چگونه می‌توان بک لینک دریافت کرد؟ مؤثرترین راه ارتباط با سایت‌های معتبری است که به شما اجازه لینک سازی از روش‌های مختلف مانند محتوا را می دهند.

مقاله پیشنهادی:  وب 3 چیست و چه کاربرد و آینده ای دارد؟

چند روش برای ایجاد بک لینک

۱ – لینک سازی های هدفمند

پس از انتشار مقاله قسمتی از متن که منظور محتوا را به درستی می رساند؛ برداشته و در گوگل جستجو کنید، با این روش می‌توانید مقالات برتری که در این زمینه ظاهرشده‌اند را پیداکرده و با نویسندگان آن‌ها گفت‌وگو کنید و در صورت امکان می‌توانید از آن‌ها برای لینک‌سازی در صفحاتشان کمک بگیرید.

۲ – بررسی بک لینک رقبا

برای بررسی بک لینک رقبای خود، یک لیست از صفحاتی که ۵ رقیب شما در آن‌ها لینک سازی کرده‌اند تهیه کنید. پس از تهیه این لینک‌ها آن‌ها را تحلیل کرده و در صورت تأییدتان در آن سایت‌ها لینک‌سازی کنید. در مرحله بعد بهتر است در مجلاتی که وجود دارد لینک‌سازی کنید.

۳ – جستجوی محلی

جستجوی محلی را در راستای سئوی محلی انجام دهید! مشاغلی که دارای صفحاتی در گوگل هستند و در سئوی محلی شما نمایش داده می‌شوند؛ مقاصد خوبی برای لینک‌سازی‌های داخلی هستند. با ایجاد ارتباط و تعامل با کسب‌وکارهای محلی می‌توانید اقدام به بک لینک سازی کنید.

سخن آخر

لینک‌سازی داخلی یکی از مهم‌ترین موضوع در افزایش رتبه و اعتبار سایت و همچنین ترافیک بیشتر است؛ پس این مورد را دست‌کم نگیرید! لینک سازی داخلی به همراه رعایت سایر اصول سئو می‌تواند تأثیر زیادی در رشد سایت و جذب کاربران هدفمند داشته باشد امیدوارم در این مقاله از مجله‌ی آژانس دیجتال مارکتینگ آی‌تی هما توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در زمینه‌ی بک لینک به شما داده باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *