DNS SERVER

دی‌ان‌اس DNS چیست؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

دی‌ان‌اس (DNS) چیست؟

همان‌طور که برای عبور و مرور از هر نقطه و مکانی نیاز به آدرس خواهید داشت، برای دستیابی به وب‌سایت و پایگاه اینترنتی خود نیز نیازمند آدرس‌های مشخص و تعریف‌شده هستید. در دنیای اینترنت IP Address حکم همین آدرس‌ها را دارد. پس برای اینکه به یک وب‌سایت دسترسی پیدا کنید، نیازمند آی‌پی سرور هستید. Domain Name System یا سامانه نام دامنه یک سیستم نام‌گذاری غیرمتمرکز، برای رایانه‌ها و سایر منابع متصل به اینترنت است. وقتی شما طراحی سایت را انجام میدهید.، برای ثبت دامنه آن باید اسمی را مشخص کنید که به سایت شما اشاره داشته باشد. این نام به کمک DNS به IP تبدیل‌شده و در فضای اینترنت شناسایی می‌شود. درواقع می‌توان گفت وظیفه DNS ترجمه اسامی به IP است .در اکثر اوقات تنظیمات مربوط به DNS، به‌وسیله کنترل پنل مربوط به هاست و ثبت‌کننده نام دامنه انجام می‌شود.

مراحل کارDNS

مرحله‌ی درخواست اطلاعات

هنگامی‌که شما نام دامنه را در مرورگر خود وارد می‌کنید، اولین جایی که کامپیوتر شما در آن جستجو می‌کند، حافظه Cache یا حافظه نهان است. قسمت Cache اطلاعاتی از آخرین سایت‌هایی که بازدید کرده‌اید در اختیارتان قرار می‌دهد. اگر سیستم شما نتواند پاسخ خود را در قسمت Cache محلی پیدا کند، دی‌ان‌اس مانند یک واسطه عمل می‌کند و یک جستجو برای یافتن جواب اجرا می‌شود.

درخواست از سرورهای DNS بازگشتی

درصورتی‌که اطلاعات در حافظه محلی ذخیره نشده باشند، کامپیوتر شما سرورهای DNS بازگشتی را جستجو می‌کند. آن‌ها با توجه به درخواست شما جستجوی دی‌ان‌اس را انجام می‌دهند. سرورهای پاسخ‌دهنده دارای حافظه Cache مخصوص به خود هستند. فرایند جستجو در اینجا به پایان می‌رسد و اطلاعات به کاربر بازگردانده می‌شود.

پرسش از سرورهای نام اصلی

اگر سرورها نتوانند پاسخ شمارا پیدا کنند، سرورهای نام (Name Server) اصلی را جستجو می‌کنند. سرور نام به سؤالات در مورد نام دامنه پاسخ می‌دهد. توجه کنید که سرورهای نام اصلی، پاسخ سؤالات را نمی‌دانند اما جستجو را به سمت کسی که می‌داند کجا می‌توان جواب سؤالات را پیدا کرد هدایت می‌کند.

مقاله پیشنهادی:  Burberry: داستان برند لوکس بربری

پرسش از سرورهای نام TLD

سرورهای TLD به اولین قسمت درخواست ما نگاه می‌کنند و به جستجوی دامنه از راست به چپ می‌پردازند؛ و ما را به سمت سرورهای نام پسوند دامنه سطح اول (TLD) هدایت می‌کنند. هر دامنه سطح اول (TLD)  مجموعه‌ای از سرورهای نام مخصوص به خود رادارند که مانند یک مسئول پذیرش برای هر TLD عمل می‌کند. این سرورها به‌طور مستقیم ما را به سرورهای حاوی اطلاعات ارجاع می‌دهند.

درخواست از سرورهای معتبر DNS

سرورهای نام TLD بخش بعدی درخواست ما را بررسی می‌کنند و جستجوی ما را به‌طور مستقیم به سرورهای نام مربوط به این دامنه خاص هدایت می‌کنند. سرورهای معتبرDNS، سوابق مربوط به نام دامنه‎‌ی لازم برای وضوح دی‌ان‌اس، را نگه می‌دارند. این سوابق معمولاً در یک پرونده توسط مالک دامنه یا یک مدیر فنی نگهداری می‌شود.

بازیابی رکورد یا Record Retrieval

سرور نام‌های پاسخ‌دهنده،A Record مربوط به دامنه را از سرورهای نام معتبر می‌پرسند و این رکورد را در حافظه Cache محلی ذخیره می‌کنند. اگر شخصی رکورد هاست این سایت را درخواست کند، سرورهای نام بازگشتی پاسخ او رادارند و دیگر نیازی به اجرای فرایند جستجو نیست. همه رکوردها دارای مقداری به نام time-to-live یا (TTL) هستند که مانند تاریخ انقضا عمل می‌کند. پس از مدتی سرورهای نام بازگشتی باید نسخه جدیدی از این رکوردها را درخواست کنند تا مطمئن شوند تاریخ‌مصرف آن‌ها تمام نشده باشد.

دریافت پاسخ

سرور بازگشتی، A Record را درحالی‌که پاسخ در آن قرار دارد، به کامپیوتر شما برگردانده و کامپیوتر شما رکورد خود را در حافظه Cache ذخیره می‌کند و IP را از رکورد می‌خواند. سپس این اطلاعات را به مرورگر منتقل می‌کند. در ادامه مرورگر یک اتصال به وب سرور ایجاد کرده و شروع به دریافت اطلاعات وب‌سایت می‌کند. درنهایت به‌این‌ترتیب فرایند به پایان می‌رسد.

مقاله پیشنهادی:  گیمیفیکیشن چیست و چه کاربردهای شگفت‌انگیزی دارد؟

چه موقع با خطای DNS یا DNS error مواجه می‌شویم؟

خطای DNS از متداول‌ترین خطاهایی است که باعث بروز مشکلاتی در دسترسی کاربران به سایت‌های مختلف و گاهی اوقات قطعی اینترنت می‌شود. حتی در هنگام عیب‌یابی مشکلات نیز تنها نتیجه‌ای که دریافت می‌کنیم این است که سرور پاسخ نمی‌دهد. هنگامی‌که شما یک URL را وارد می‌کنید اگر سرور DNS ازکارافتاده باشد، کامپیوتر قادر به واردکردن IP برای آن URL نیست؛ چون سیستم شما نمی‌داند چطور به گوگل دسترسی پیدا کند. در این زمان است که شما با پیام DNS error روبرو خواهید شد. بروز این خطاها دلایل مختلفی ازجمله: اختلال در سیستم ارائه‌دهنده DNS، فعال بودن آنتی‌ویروس، مشکلات روتر و… دارد.

آیا DNS بر سرعت اینترنت تأثیرگذار است؟

DNSها ارتباط مستقیمی با سرعت اینترنت ندارند، اما همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، کامپیوترها پاسخ‌های DNS را به‌صورت محلی در حافظه Cache ذخیره می‌کنند و ازاین‌جهت دامنه‌های خاص و از پیش بازدید شده را با سرعت بالاتری اجرا می‌کنند؛ پس DNS تا حدودی می‌تواند بر سرعت نمایش یک صفحه در رایانه شما تأثیر بگذارد.

تعریف دی ان اس سرور (DNS Server)

دی‌ان‌اس سرور، یک دیتابیس بزرگ است که مجموعه‌ای از دامنه‌ها و IP های مرتبط را در برمی‌گیرد. برای اینکه یک دامنه بتواند به سایت متصل شود ابتدا باید در قسمت DNS Server اضافه گردد. دی‌ان‌اس سرورهای زیادی در شرکت‌های هاستینگ وجود دارد. این دی‌ان‌اس‌ها با یکدیگر در ارتباط هستند. بنابراین تنها کافی است شرکت هاستینگ شما نام دامنه‌ی شمارا در سرور DNS اضافه نماید تا بعد از طی چند ساعت (۲۴تا۴۸ ساعت) با سایر دی‌ان‌اس‌ها در سراسر جهان لینک گردیده و هماهنگ شود.

مقاله پیشنهادی:  مقایسه آنلاین مارکتینگ و آفلاین مارکتینگ

تغییر DNS به چه معناست و در چه مواردی لازم است؟

همان‌طور که اکیداً توصیه می¬شود بعد از دریافت کارت اعتباری از بانک، رمز آن را تغییر دهید. تغییر DNS نیز ازجمله کارهایی است که باید حتماً انجام دهید. اگر تاکنون اقدام به تغییر DNSخود نکرده‌اید، شما در حال استفاده از همان DNS پیش‌فرض شرکت ارائه‌دهنده هستید. اولین و مهم‌ترین اشکال دی ان اس‌های پیش‌فرض، امکان جستجو و تحلیل تمامی فعالیت‌های اینترنتی شما است. دیگر عیب دی ان اس‌های پیش‌فرض، سرعت‌پایین پاسخ¬دهی است که باوجود پهنای باند بالا، می‌تواند به تأخیر در بارگذاری صفحات و اجرای برنامه‌های اینترنتی منجر شود. بنابراین باید تأکید کنیم استفاده از DNSپیش‌فرض، هیچ سودی به حال شما ندارد و با تغییر آن می‌توانید از مزایایی مانند حریم خصوصی حفاظت‌شده و سرعت بهتر پاسخ‌دهی برخوردار شوید. درگذشته معروف‌ترین سرویس DNSجایگزین متعلق به گوگل بود و اگر کسی تمایلی به استفاده از DNS پیش‌فرض ISP خود نداشت، به گوگل سوئیچ می‌کرد. DNSها مزایای زیادی دارند. برای مثال، آن‌ها می‌توانند از بارگذاری لینک‌های مخرب و محتواهای هرز جلوگیری کنند. همچنین DNSها از طریق مسدود کردن آدر‌س‌ها و صفحات مخرب، از آلوده شدن سیستم شما جلوگیری می‌کنند.

سخن پایانی

در دنیای اینترنت بدون آن‌که متوجه شویم از تعداد زیادی سرویس به‌صورت اتوماتیک استفاده می‌کنیم که همه آن‌ها برای راحتی کار ما در استفاده از تکنولوژی‌ها گسترش داده‌شده‌اند. یکی از این سرویس‌ها، سرویس دی‌ان‌اس است که در بالا به‌صورت کامل توضیح داده شد که برای تبدیل اسامی و راحتی کار به آدرس IP تبدیل می‌شود. هرچند اگر کاربری عادی باشید نیاز چندانی به دانستن مفاهیم DNS ندارید اما برای کسانی که با دنیای اینترنت کار می‌کنند مهم است که بدانند این سرویس چیست و چگونه کار می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *