کی اف سی

رستوران KFC: داستان گذشته‌ای سخت تا آینده‌ای درخشان!

رستوران KFC: داستان گذشته‌ای سخت تا آینده‌ای درخشان!

کی اف سی

KFC معروف‌ترین فروشگاه غذا برای دوست‌داران مرغ است! هر زمان که به بال مرغ سرخ‌شده فکر می‌کنیم، مغزمان بلافاصله ما را به مراکز فروش KFC می‌برد! آیا می‌خواهید داستان جالب پشت رستوران KFC را بدانید؟
برخی از داستان‌ها، درباره کارآفرینی می‌گویند: «برای تبدیل‌شدن به یک کارآفرین موفق باید از سنین پایین شروع کنید.» اما بنیان‌گذار KFC اشتباه بودن این تصور را ثابت کرد. دالاس کلیتون یکی از نویسندگان کتاب‌های کودکان معتقد است: «هیچ‌وقت برای شروع تمام‌کارهایی که آرزوی انجام آن‌ها را داشتید دیر نیست!» نمونه اثبات‌شده این حرف دالاس کلیتون، آقای هارلند سندرز، صاحب KFC است.
قبل از تبدیل‌شدن به دومین رستوران زنجیرهای بزرگ فست فود در جهان، مرغ سرخ‌شده کنتاکی زاییده فکر مردی به نام هارلند سندرز بود که غذاهای ساده روستایی را در یک پمپ‌بنزین کنار جاده می‌پخت! البته داستان زندگی او پستی‌ها و بلندی‌های زیادی داشت. امروز می‌خواهیم به داستان باورنکردنی پشت موفقیت KFC و بنیان‌گذار آن نگاهی کنیم.

داستان پر چالش موفقیت رستوران KFC

کی اف سی -داستان کی اف سی

رستوران KFC به دلیل مرغ سوخاری‌اش شهرتی جهانی دارد. این غذا با چهره پیرمردی باریش سفید به نام هارلند سندرز شناخته می‌شود. داستان زندگی هارلند سندرز در دهه 1890 آغاز شد.

زندگی اولیه: شکست‌ها می‌گویند هیچ‌وقت برای شروع دوباره دیر نیست!

کی اف سی-قدم اول

هارلند سندرز در 9 سپتامبر 1890 در شرق هنریویل، ایندیانا (Henryville, Indiana) در خانه‌ای کوچک به دنیا آمد. او فرزند بزرگ‌ خانواده‌ای پنج‌نفری‌ بود. مادرش اصالتی ایرلندی و هلندی داشت. پدرش مردی مهربان و کوشا بود و تا زمانی که پایش در اثر سقوط از بلندی شکست، در مزرعه 80 هکتاری خودکار می‌کرد. از آن موقع به بعد مجبور به کار در یک قصابی در هنریویل شد. مادر هارلند، مسیحی و بسیار متعهد و سخت‌گیر بود و همیشه به فرزندانش در مورد مضرات مصرف الکل و تنباکو هشدار می‌داد!
در سال 1895 وقتی هارلند فقط 5 سال داشت، پدرش درگذشت. بعد از فوت پدر، مادرش در یک کارخانه ساخت کنسرو گوجه‌فرنگی مشغول به کار و هارلند مسئول نگه‌داری از خواهر و برادرش و آشپزی برای آنان شد. اولین جرقه‌های علاقه‌مندی به آشپزی در او از همان سنین کم زده شد! در سن هفت‌سالگی او مهارت زیادی در پخت نان و غذا با انواع سبزی‌ها داشت.
در سال 1899، مادر هارلند دوباره ازدواج کرد. ناپدری‌اش با او و خواهر و برادرش رفتار خوبی نداشت و آن‌ها را اذیت می‌کرد؛ بنابراین هارلند مجبور به ترک خانه در 12 سالگی و رفتن به مزرعه‌ای در گرینوود ایندیانا برای زندگی و کار شد. او در سال 1903 وقتی کلاس هفتم بود، مدرسه را رها کرد. هارلند در سن 13 سالگی به کار نقاشی کالسکه اسب در ایندیاناپولیس مشغول شد و زمانی که 14 ساله شد، به جنوب ایندیانا نقل‌مکان و به‌عنوان یک کشاورز کارکرد.
در سال 1906 هارلند برای زندگی پیش عمویش به نیو آلبانی ایندیانا رفت. عموی او در یک شرکت تراموا کار می‌کرد. مدتی طولانی گذشت تا بالاخره هارلند توانست در سال 1909 به‌سختی در راه‌آهن وسترن کاری پیدا کند. او در همان زمان با ژوزفین کینگ یاسپر، آشنا شد و مدت کوتاهی پس‌ازآن در 15 ژوئن 1909 با او ازدواج کرد.
پس‌ازاین که آن‌ها صاحب 3 فرزند شدند، او به‌عنوان یک آتش‎نشان در راه‌آهن مرکزی ایلینوی کاری خوب پیدا و همراه با خانواده‌اش به جکسون تنسی نقل‌مکان کرد. طولی نکشید که هارلند به دلیل دعوا با یکی از همکارانش، کار خود را در آنجا از دست داد و به راه‌آهن جزیره راک منتقل شد. در آن زمان خانواده‌اش به‌ناچار مجبور به بازگشت پیش عموی هارلند وزندگی با او شدند.
پس از مدتی، هارلند به‌عنوان وکیل در لیتل راک مشغول به کار شد، به مدت سه سال سخت کارکرد و با پس‌انداز دستمزدش توانست خانواده‌اش را دوباره دورهم جمع کند! اما متأسفانه این شغل هم برای او پایدار نبود و دوباره به علت دعوا با یکی از موکلینش اخراج شد. هارلند در آن زمان تصور می‌کرد این اتفاق نقطه پایانی زندگی‌اش است!
به دنبال این حادثه، هارلند مجبور به بازگشت پیش مادرش و کار به‌عنوان کارگر در راه‌آهن پنسیلوانیا شد. دوباره خوشبختی به او رو کرد و او موفق به تأسیس یک شرکت کوچک قایقرانی در سال 1920 (سن 30 سالگی) شد.
در آن زمان او فقط و فقط یک قایق داشت! هارلند برای همان یک قایق، شبانه‌روزی تلاش می‌کرد و بالاخره موفق شد با پس‌انداز مبلغی از درآمد روزانه‌اش، قسمتی از سهام شرکت اصلی کشتی‌رانی را بخرد. سپس سهامش را به مبلغ 22000 دلار فروخت و از این پول برای تأسیس یک شرکت تولیدکننده لامپ‌های استیلن استفاده کرد. متأسفانه این سرمایه‌گذاری نیز شکست خورد!

جرقه شروع مرغ سرخ‌شده کنتاکی (Kentucky Fried Chicken) زده شد!

کی اف سی- جرقه سرخ کردن مرغ

در سال 1930 هارلند یک ایستگاه فروش غذا را در شمال کوربین، کنتاکی را درازای پرداخت درصدی از سود فروش، از شرکت نفت شل اجاره و شروع به فروش غذاهایی مثل مرغ، ژامبون و استیک کرد. باگذشت چند سال، محبوبیت غذاهای او افزایش یافت و به نقطه‌ای از شهرت رسید که در سال 1939 دانکن هاینز (منتقد غذا) پس از بازدید از رستوران هارلند، نام آن را در کتاب ماجراهای خوب غذا خوردن گنجاند!
در ژوئن 1939 هارلند یک متل (مکانی کوچک‌تر از هتل) در کارولینای شمالی خرید و رستوران متل North Corbin را افتتاح کرد. او تا جولای 1940 (50 سالگی) توانست دستورالعمل مخفی سرخ کردن مرغ در سرخ‌کن فشاری‌اش را تکمیل و شروع به فروش این مرغ خوشمزه در رستوران متل خود کند. در سال 1952، هارلند دستور مخفی غذای خود (مرغ سرخ‌شده کنتاکی) را برای اولین بار به پیت هارمن، مدیر یکی از بزرگ‌ترین رستوران‌های شهر داد.
در سال اول عرضه این غذا، فروش رستوران‌ هارمن بیش از سه برابر شد که 75 درصد آن از فروش مرغ سرخ‌شده کنتاکی هارلند نشأت می‌گرفت! برای هارمن افزودن مرغ سرخ‌شده کنتاکی به منو رستورانش راهی برای پیشی گرفتن از رقبایش بود. او در سال 1957، 14 تکه مرغ، پنج تکه نان و یک پیمانه سس را در یک سطل مقوایی قرار می‌داد و به‌عنوان یک وعده غذایی کامل به قیمت 3.5 دلار آمریکا می‌فروخت.
پس از موفقیت چشم‌گیر رستوران هارمن به علت فروش محصول هارلند، صاحب چندین رستوران دیگر مرغ‌های کنتاکی را به ‌قیمت دانه‌ای 0.04 دلار از هارلند می‌خریدند. سندرز فکر می‌کرد رستوران هتل North Corbin تا ابد موفق خواهد ماند، اما در سن 65 سالگی پس از کاهش ترافیک بین ایالتی در آمریکا مجبور به فروش آنجا شد.
در سال 1955 او به‌جای قناعت به پس‌انداز و پول دریافتی از تأمین اجتماعی، دستور غذای خود را به جاده‌های اطراف می‌برد و با راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی سعی درفروش دستور‌العمل مرغ سرخ‌شده‌اش می‌کرد. هارلند با پوشیدن کت‌وشلوار و پیراهن سفید، کراوات مشکی و عصا، انرژی و اشتیاقش را در کمپین‌های تبلیغاتی‌اش نشان می‌داد.
تا سال 1963 هارلند موفق به واگذاری دستورش به بیش از 600 فروشگاه و رستوران در ایالات‌متحده کانادا شد. او در آن زمان 17 کارمند داشت و سالانه برای تبلیغ مرغ سوخاری کنتاکی‌اش بیش از 200000 مایل راه را طی می‌کرد.

اواخر راه هارلند سندرز در Kentucky Fried Chicken چگونه بود؟

تجارت کنتاکی فراید چیکن بزرگ‌تر از آن بود که هارلند در سن 74 سالگی توانایی اداره آن را داشته باشد. در سال 1964 او بیزنس‌ خود را به قیمت 2 میلیون دلار و دریافت سالانه مبلغ 40000 دلار به یک گروه سرمایه‌گذار به سرپرستی جان وای براون جونیور فروخت.
هارلند در پاسخ مردم برای علت فروختن کسب‌وکارش گفت: «بسیاری از شما از من پرسیده‌اید که چرا تجارت کنتاکی فراید چیکن را پس از تلاش شبانه روزی‌ فروختم؟! پاسخ این سؤال ساده است. کسب‌و‌کار من مطمئن خیلی بزرگ‌تر هم می‌شود، اما مهم نیست چه کسی برای این کار انرژی صرف می‌کند.»
در سال 1965، سندرز به حومه تورنتو نقل‌مکان کرد و به شعبه‌های کانادایی رستوران‌های کنتاکی فراید چیکن نظارت می‌کرد. سندرز از سال 1965 تا زمان مرگش در سال 1980 در یک‌خانه ییلاقی در منطقه لیک ویو میسیساگا زندگی کرد.

قله موفقیت Kentucky Fried Chicken سه‌ساله فتح شد!

کی اف سی- قله موفقیت

طبق گزارش‌های بیزینس ویک، در عرض سه سال، براون کمپانی کنتاکی فراید چیکن را با تمام استراتژی‌های مدیریت مدرن خود به یک شرکت بدون مشکل تبدیل کرد. فروشگاه‌های خرده‌فروشی کنتاکی فراید چیکن در همه ایالتهای آمریکا به‌علاوه پورتوریکو، مکزیک، ژاپن، جامائیکا و باهاما راه‌اندازی شدند. با 1500 فروشگاه و رستوران، این رستوران‌های زنجیره‌ای در رتبه ششم میان شرکت‌های عرضه‌کننده محصولات غذایی در آن زمان قرار گرفت. جایگاه کمپانی هارلند بعد از شرکت‌های بزرگی مثل هوارد جانسون (Howard Johnson)، اما جلوتر از شرکت مک‌دونالد بود.
در سال 1967، کنتاکی فراید چیکن دستور غذایش را به افراد علاقه‌مند به دریافت امتیاز تأسیس رستوران با دریافت هزینه اولیه 3000 دلار آموزش می‌داد. در آن زمان هزینه‌ معمول برای راه‌اندازی یک شعبه از این رستوران نزدیک به 65000 دلار بود. ازآنجایی‌که برخی از رستوران‌دارها میلیونر شده بودند، پرداخت آن مبلغ درازای دریافت امتیاز رستوران چیزی نبود! مدیران شرکت کنتاکی فراید چیکن با استفاده از تصویر هارلند سندرز، شروع به رنگ‌آمیزی ساختمان‌ رستوران‌ها به‌صورت راه‌راه قرمز و سفید کردند تا برای گردشگران و ساکنان ایالات‌متحده جذاب باشد.

مقاله پیشنهادی:  چابک سازی چیست و چگونه چابک سازی کنیم؟

اولین انقلاب مهم در صنعت رستوران‌های کنتاکی فراید چیکن چه زمانی بود؟

کی اف سی - اولین انقلاب در صنعت کنتاکی

انتخاب انقلابی براون، تبدیل رستوران‌های کنتاکی فراید چیکن به برون‌بر با تأکید بر خدمات‌رسانی سریع و کاهش هزینه‌‌های نیروی کار بود. در سال 1970 این ایده باعث شد 130 نفر از صاحبان امتیاز و کارمندان این رستوران‌های زنجیره‌ای میلیونر شوند! اما چنین رشد بی‌سابقه‌ای مشکلات و سختی‌های زیادی برای براون داشت.
او در بیزینس‌ویک گفت: «زمانی من 21 میلیونر (21 رستوران کنتاکی فراید چیکن فعال) داشتم که هرروز ساعت هشت صبح به من گزارش کار می‌دادند؛ اما اکنون هرروز با 130 نفر صحبت می‌کنم! این کار همه را دیوانه می‌کند.» در این زمان مدیریت برای براون سخت شد بنابراین تصمیم گرفت از صاحبان شعبه‌های موفق رستورانش به‌عنوان مدیر استفاده کند، اما تعهد آن‌ها به شغل مدیریت بیش از یک یا دو سال طول نمی‌کشید.

سقوط سهام کنتاکی فراید چیکن با تغییرات اساسی در شرکت همراه شد!

کی اف سی- سقوط سهام کنتاکی

در اوایل سال 1970 وال استریت متوجه شد که سود رستوران‌های کنتاکی فراید چیکن که مستقیماً توسط شرکت اداره می‌شد بیشتر از رستوران‌هایی بود که صاحبان امتیاز (که با پرداخت هزینه‌های زیاد امتیاز تأسیس شرکت را دریافت کردند) آن را اداره می‌کردند! بنابراین در سال 1969 افت ارزش سهام این کمپانی، قیمت آن را به 55.50 دلار رساند.
در اوایل سال 1970، به دلیل مسائل مالی پیش‌آمده، چندین مدیر اصلی، این شرکت را ترک کردند. براون در آن سال تعدادی متخصص غذا و امور مالی (ازجمله آر سی بیسون به‌عنوان مدیر اجرایی و جوزف کسلمن به‌عنوان مدیر ارشد مالی) در موسسه استخدام کرد.
در آگوست 1970 نوه هارلند نیز از هیئت‌مدیره استعفا داد. از طرفی دیگر هارلند سندرز می‌دانست در 80 سالگی موانع زیادی بر سر راه او در هیئت‌مدیره کنتاکی فراید چیکن است. در سال 1970 سندرز در مصاحبه‌اش با نیویورک‌تایمز گفت: «فهمیدم جایی هستم که جایی برای من ندارد!»
براون سال 1970 را صرف تقویت نیروی ازدست‌رفته شرکتش کرد. تا سپتامبر 1970 کنتاکی فراید چیکن درمجموع 3400 فروشگاه فست فود را اداره می‌کرد. این شرکت که زمانی برای هارلند سندرز بسیار بزرگ و غیرقابل اداره بود، اکنون برای براون نیز همین‌طور شده بود.
در جولای 1971 کنتاکی فراید چیکن با شرکت Heublein (یک شرکت تخصصی مواد غذایی و نوشیدنی) ادغام شد. درست زمانی که فروش آن‌ها به 700 میلیون دلار در سال رسیده بود، براون در 37 سالگی شرکت را با دارایی خالص شخصی 35 میلیون دلار ترک کرد!

شرکت هیبلین (Heublein) صاحب رستوران‌های کنتاکی فراید چیکن شد!

شرکت Heublein قصد داشت بادانش بازاریابی خود، حجم مرغ سرخ‌شده کنتاکی را افزایش دهد. در طول دهه 1970، این شرکت محصولات جدیدی را برای رقابت با سایر رقبای خود معرفی کرد.
محبوبیت دنده‌های کباب شده (که در سال 1975 معرفی شد) باعث شهرت بیشتر کنتاکی فراید چیکن شد. ازآنجایی‌که مدیران شرکت تمرکزشان را روی افزایش فروش کلی گذاشتند، متوجه سست شدن تجارت اصلی مرغ نشدند. در همان زمان با کاهش فروش مرغ سرخ‌شده کنتاکی، فروش رقبا افزایش یافت!

هارلندر سندرز در زمان اوج دوباره کنتاکی فراید چیکن چشم از جهان فرو بست

کی اف سی- فوت هارلند سندرز

در سال 1977، مایکل مایلز (فردی که در سال 1971 به تیم بازاریابی Heublein پیوسته بود) به ریاست کنتاکی فراید چیکن منصوب کرد. ریچارد مایر که معاون بازاریابی و برنامه‌ریزی استراتژیک محصولات خوارباری Heublein بود، حالا مسئولیت بخش رستوران‌های این کمپانی در ایالات‌متحده را بر عهده گرفت.
مایر متوجه شد محصول اصلی رستوران یعنی مرغ سرخ‌شده کنتاکی، باکیفیت و مزه‌ موردپسند هارلند سندرز متفاوت است. مایر نیز با همان مشکلی روبرو شد که براون نتوانسته بود بر آن غلبه کند: کنترل رستوران‌ها و عرضه مرغ با همان کیفیت اولیه سخت بود! در اواسط دهه 1970 صاحبان امتیاز رستوران از پرداخت حق امتیازشان به شرکت سرباز زدند و بسیاری از آن‌ها رستوران‌هایشان را فروختند!
با تخلیه بیش از 300 شعبه کنتاکی فراید چیکن، Heublein شروع به خرید مجدد تعدادی از رستوران‌ها و بازسازی ساختمان‌های اصلی کرد. در آن زمان حدود 35 میلیون دلار برای این پروژه صرف شد. در خارج از شعبه‌ها، نماهای ساختمان‌های رستوران‌ها به‌روز شده بود و در داخل رستوران‌ها نیز روش‌های پخت‌وپز به اصول اولیه هارلند بازگشته بود!
پایبندی به منوی محدود و فروش مرغ سوخاری کنتاکی به‌صورت انحصاری، هزینه‌های آن‌ها را کاهش و به شرکت، فرصت جبران خسارات پیش‌آمده را داد. خوشبختانه پیشرفت دوباره شرکت کنتاکی فراید چیکن وقتی هنوز هارلند در قید حیات و شاهد آن بود اتفاق افتاد. او پس از هفت ماه مبارزه با سرطان خون، در 16 دسامبر 1980 درگذشت.

مدیریت شرکت کنتاکی فراید چیکن دوباره تغییر کرد!

کی اف سی- تغییر مدیریت

شرکت کنتاکی فراید چیکن در سال 1981 با راه‌اندازی کمپینی تبلیغاتی با شعار ما مرغ را درست می‌پزیم «We Do Chicken Right»، دوباره به اوج خود بازگشت. یک سال بعد، شرکت سهامی خاص، کمپانی Heublein را خرید و با کمک مایر به رستوران‌های کنتاکی فراید چیکن جانی دوباره بخشید! این شرکت سرمایه زیاد و حضوری بین‌المللی در دنیا داشت و از تمام این امتیازات برای پیشرفت این رستوران‌ها استفاده کرد. تا سال 1983 شرکت Reynolds باعث ایجاد پیشرفتی چشم‌گیری در میزان فروش مرغ سوخاری و رساندن آن به مبلغ 2.4 میلیارد دلار در همان سال شد. با 4500 فروشگاه در ایالات‌متحده و 1400 شعبه در 54 کشور خارجی، هیچ فست فود زنجیره‌ای دیگری به‌جز مک‌دونالد نمی‌توانست با او رقابت کند.

پپسی غول نوشابه‌سازی دنیا، شرکت کنتاکی فراید چیکن را خرید!

کی اف سی- خرید شرکت کنتاکی توسط پپسی

در سال 1986 شرکت پپسی، رستوران‌های زنجیره‌ای کنتاکی فراید چیکن را به قیمت 840 میلیون دلار خرید. شرکت پپسی علت خرید این رستوران‌ها را عملکرد برتر و افزایش درآمد آن‌ها در سال‌های 1980-1985 بیان کرد.
همه از شرکت پپسی (که در مدیریت رستوران‌های زنجیره‌ای پیتزا هات و تاکو بل نیز موفق بود) انتظار معرفی محصولات جدیدی برای رستوران‌های کنتاکی فراید چیکن داشتند. در سال 1986 این کمپانی برای ترویج محصولات جدیدش، مرکز فنی هارلند سندرز را با هزینه 23 میلیون دلار و زیربنای 2000000 فوت مربع افتتاح و در همان سال با همکاری شرکت Collins Foods شروع به آزمایش مرغ برشته‌شده در فر کرد.

افتتاح شعبه‌های بین‌المللی برای شرکت کنتاکی فراید چیکن یک موفقیت بزرگ بود!

کی اف سی- افتتاح شعبات

در اواخر دهه 1980 بازار کلی فست فود اشباع‌شده بود! اما مدیرعامل شرکت پپسی جایگاه رستوران‌هایشان را به دو دلیل امن می‌دانست: اول، با ایجاد فضای رقابتی شدید، رستوران‌های ضعیف‌تر به‌ناچار بازار را ترک خواهند کرد. دوم، رستوران‌های آن‌ها هنوز در مناطق شمال شرقی و میانه آتلانتیک جا برای رشد داشتند.
در سال 1987 کمپانی کنتاکی فراید چیکن تصمیم به افتتاح 150 شعبه جدید بین‌المللی را در خارج از کشور گرفت. در آن زمان ژاپن (یکی بزرگ‌ترین بازارهای آن‌ها در دنیا) دارای 520 فروشگاه، بریتانیا 300 فروشگاه و آفریقای جنوبی دارای 160 فروشگاه بود. این کمپانی، چین را به‌عنوان هدف بعدی برای تأسیس رستوران در سال 1987 انتخاب کرد. کنتاکی فراید چیکن اولین فست فود زنجیرهای آمریکایی در چین بود.

تأسیس شرکت تبلیغاتی کنتاکی فراید چیکن اوضاع شرکت را سروسامان داد!

کی اف سی- تاسیس شرکت تبلیغاتی کنتاکی

برای موفقیت شرکت، برقراری روابطی موفق با صاحبان امتیاز رستوران‌ها ضروری بود. اکثر شعبه‌داران قدرت شرکت پپسی برای اداره درست و کامل شرکت را می‌ستودند. به این منظور، در سال 1966 شرکت تبلیغاتی کنتاکی فراید چیکن تأسیس شد و به شعبه‌داران حق ده رأی و به مدیران شرکت حق سه رأی هنگام تعیین بودجه و کمپین‌های تبلیغاتی را می‌داد.
تا سال 1976، این شرکت تبلیغاتی برای بهبود قراردادهایی که در زمان براون بسته‌شده بود، کارکرد. برخی از قراردادهای مورد بازبینی آن‌ها به زمانی که هارلند سندرز آن‌ها را با یکدست دادن مهروموم کرده بود، برمی‌گردد! همه تلاش‌های این شرکت تبلیغاتی به ایجاد یک شرکت دموکراتیک که نه‌تنها به شعبه‌داران صاحب‌امتیاز خدمتی خوب ارائه، بلکه به اجرای روان و بدون مشکل رستوران‌ها نیز کمک می‌کرد.
در جولای 1989 ریچارد مایر، مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره کمپانی کنتاکی فراید چیکن استعفا داد. مایر همراه با مایک مایلز برای نجات شرکت از رکود دهه 1970 تلاش کرده بود، اما درست درزمانی که آن‌ها بر سر قرارداد با شعبه‌داران صاحب‌امتیاز در حال مذاکره بود، کنتاکی فراید چیکن را ترک کرد. جان کرانور، مدیر اجرایی شرکت پپسی به‌عنوان مدیرعامل جدید کمپانی منصوب شد.
ظرف چند ماه، کرانور با شعبه‌داران صاحب‌امتیاز ملاقات کرد و برای جلب رضایت آن‌ها وارد مذاکره شد. ازجمله موضوعاتی که در این جلسات موردبحث قرار گرفت، طرح شرکت پپسی برای تمدید خودکار ده‌ساله قراردادهای موجود بین شرکت و شعبه‌داران صاحب‌امتیاز با ارتقای معقول بندهای آن بود.
در پاییز سال 1990 علیرغم مشکلات ارتباطی موجود در شرکت، رستوران کنتاکی فراید چیکن برای گرامیداشت صدمین سالگرد تولد هارلند سندرز، آتش‌بس یک‌روزه اعلام کرد. درحالی‌که آن‌ها برای عرضه محصول جدید و قرارداد با شعبه‌داران صاحب‌امتیاز مشکل داشت، رقبایشان با ایجاد تغییرات و معرفی محصولات جدید با سرعت زیادی درحالی‌که پیشی گرفتن از آن‌ها بودند.
محصول Hot Wings، تنها موفقیت شرکت کنتاکی فراید چیکن در میان سایر محصولات معرفی‌شده (مثل مرغ برشته‌شده در فر، بدون پوست و به سبک ساندویچ) در سال 1990 بود.
در اواخر سپتامبر 1990، کمپانی کنتاکی فراید چیکن با خرید 209 رستوران آمریکایی از شرکت سهامی خاص بین‌المللی Collins Foods دارایی شرکت خود را افزایش داد. همچنین آن‌ها با این خرید، امتیازات 182 رستوران کانادایی Scott’s Hospitality را نیز به مجموعه خود اضافه کردند.

مقاله پیشنهادی:  تفاوت لینک فالو و نوفالو چیست؟

تغییر نام رستوران کنتاکی فراید چیکن به KFC چطور اتفاق افتاد؟

کی اف سی- تغییر نام برند

در فوریه 1991، مرغ سوخاری کنتاکی برای به‌روزرسانی جلوه شرکت خود و پاسخ به نگرانی‌های مردم در مورد خطرات استفاده از غذاهای سرخ‌شده برای سلامتی، نام خود را از کنتاکی فراید چیکن (Kentucky Fried Chicken) به KFC تغییر داد. بسته‌بندی جدید آن‌ها مانند گذشته راه‌راه‌های کلاسیک قرمز و سفید با گرافیک مدرن و پررنگ‌تر داشت، اما این بار عریض‌تر و زاویه‌دارتر و تصویر هارلند سندرز نیز روی آن بود.
معرفی منوی جدید KFC به دلیل مدرن سازی رستوران‌ها بازهم به تعویق افتاد. آن‌ها با افزودن یک سیستم حسابداری کامپیوتری جدید 20 میلیون دلاری، نه‌تنها زمان پخت مرغ را کنترل، بلکه ارتباط بین کانترهای جلویی را با آشپزخانه، دفتر مدیر و دفتر مرکزی شرکت را نیز مدیریت می‌کردند.

عوامل کسب موفقیت بین‌المللی KFC در دهه 1990 چه بود؟

کی اف سی- عوامل موفقیت برند

اگرچه گاهی KFC در رقابت بازار فست فود داخلی با مشکلاتی روبرو می‌شد، اما این مشکلات در بازارهای بین‌المللی برای آن‌ها پیش نمی‌آمد. در سال 1992 سود خالص شرکت آن‌ها (پیش از پرداخت مالیات) حدود 92 میلیون دلار از رستوران‌های بین‌المللی بود. همچنین، در بازه زمانی پنج‌ساله یعنی از سال 1988 تا 1992، فروش و سود حاصل از رستوران‌های بین‌المللی تقریباً دو برابر شد!
KFC طرح راه‌اندازی رستوران‌های بین‌المللی را برای دست‌یابی به سود بیشتر، به‌صورت تهاجمی شروع و به‌طور متوسط روزانه یک رستوران غیر آمریکایی تأسیس کرد! هدف آن‌ها برای این کار افزایش تعداد رستوران‌های بین‌المللی تا سال 1995 بود.
تأسیس رستوران‌های بین‌المللی (به‌ویژه در آسیا) به افزایش سود شرکت کمک زیادی کرد. تا جایی که در سال 1993، فروش و سود فروشگاه‌های KFC در آسیا 30 درصد در سال رشد داشت. میانگین فروش هر فروشگاه در آسیا 1.2 میلیون دلار و به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از فروش رستوران‌های ایالات‌متحده (750000 دلار) بود.
تأسیس رستوران در آسیا مزایای زیادی برای KFC داشت؛ زمانی که در کشورهای آسیایی مثل چین، اغلب غذاها در غرفه‌های کنار خیابان عرضه می‌شد، رستوران‌ها به دلیل رعایت بیشتر بهداشت توجه مردم را جلب کردند. طعم مرغ آن‌ها نیز به کام آسیایی‌ها آشنا بود. علاوه بر این، حاشیه سود شرکت KFC در آسیا دو برابر ایالات‌متحده بود.
با دیدن پتانسیل زیاد بازارهای آسیایی برای فروش مرغ سرخ‌شده کنتاکی، شرکت KFC سرعت ساخت شعبه‌های جدید را در آنجا افزایش داد. در آن زمان آن‌ها اعلام کردند قصد افتتاح 1000 رستوران بین‌المللی رابین سال‌های 1993 و 1998 در آسیا دارند.
مدیران این شرکت معتقد بودند برای حرکت به سمت قرن بیست و یکم باید تصویر خودشان را بین مردم تغییر دهد. ارائه خدمات به شکل مدرن‌تر (که اغلب از نوآوری‌های موفق تأسیس رستوران‌های بین‌المللی شرکت ایجادشده است سرچشمه می‌گرفت) راهی برای ورود KFC به بازارهای جدید بود. این شرکت به‌عنوان یک طرح آزمایشی شروع به عرضه مرغ سوخاری کنتاکی در کیوسک‌ها، سوپرمارکت‌ها، مراکز خرید، فروشگاه‌های تنقلات، کیوسک‌های دانشگاه‌ها، استادیوم‌ها، فرودگاه‌ها و پارک‌های تفریحی کرد.
معرفی محصولات جدید بخشی از برنامه مدیران شرکت KFC برای همگام شدن با رقبا بود. آن‌ها با معرفی مرغ طلایی روتیسری (Rotisserie Gold Chicken) قدمی بزرگ برای پیشی گرفتن از رقبایش برداشت. علاوه بر این، دیوید نواک مدیرعامل جدید شرکت، تصمیم گرفت برای رقابت با محصول جدید مک‌دونالد «وعده‌های ارزشمند غذایی value meal»، «شام مگا میل Mega-Meal dinner» را عرضه کند! این وعده غذایی کامل شامل یک مرغ جوجه‌گردان، ناگت مرغ، پوره سیب‌زمینی، ماکارونی، کلم اسلاو، بیسکویت و یک کیک چیپسی شکلاتی به قیمت 14.99 دلار بود.

تأثیر آغاز قرن 21 بر KFC چه بود؟

کی اف سی- تاثیر آغاز قرن 21

از آغاز قرن بیست و یکم، غذاهای فست‌فودی به دلیل سابقه رفتار نامناسب با حیوانات، ارتباط آن با چاقی و اثرات زیست‌محیطی موردانتقاد قرار گرفتند. در همان سال‌ها کتاب ملت فست فود اثر اریک شلوسر (2002) و فیلم با اندازه بزرگ من مورگان اسپرلاک (2004) این نگرانی‌ها را منعکس کردند.
در سال 2002 رستوران‌های زنجیره‌ای برگر کینگ، با معرفی محصول جدیدشان Chicken Whopper در عرض سه ماه 50 میلیون دلار سود کردند! این محصول جدید رستوران‌های زنجیره‌ای برگر کینگ، باعث کاهش 10 درصدی میزان فروش KFC نسبت به سال گذشته شد.
از سال 2003 مردم برای رفتار غیراخلاقی با حیوانات با برگزاری کمپینی به KFC اعتراض کردند. اعتراض‌کنندگان گاهی اوقات در شهرهای اصلی روی مدیرعامل، دیوید نواک و سایر مدیران این شرکت خون مصنوعی می‌ریختند!
شیوع آنفولانزای مرغی در سراسر جهان در سال 2005 و ترس مردم برای استفاده از محصولات مرغی در کنار تمامی اتفاقات گذشته، باعث شد شرکت KFC از سال 2002 تا 2005 با کاهش چشم‌گیر میزان فروش و سود روبه‌رو شود.

KFC دوباره خود را نجات داد!

کی اف سی- نجات دوباره

در مارس 2005 شرکت KFC با افزودن یک برگر مرغ ارزان و کوچک به منوی رستوران‌هایش به نام Snacker خود را از رکود چهارساله نجات داد. این برگر مرغ به یکی از موفق‌ترین محصولات این کمپانی با بیش از 100 میلیون دلارفروش تبدیل شد!
در همان زمان دوباره KFC با معرفی محصول جدیدش Boxmaster (یک بسته‌بندی به‌اندازه یک وعده غذایی در یک جعبه) در بازارهای بینالمللی بر سر زبان‌ها برگشت. آن‌ها دوباره شروع به بازگرداندن نام کامل خود یعنی Kentucky Fried Chicken و تصویر هارلند سندرز بر تابلو رستوران‌ها شد و به‌روزهای اوج شهرت خود بازگشت.
در سال 2009، کمپانی KFC خط تولید نوشیدنی‌های منجمد Krusher (در برخی بازارها Krushem) را راه‌اندازی کرد. این محصول به‌عنوان یک میان وعده بین وعده‌های اصلی غذایی و بیشتر قشر نوجوانان را هدف قرار داده بود.
در آوریل 2010 کمپانی KFC محصول جدیدش، ساندویچهای دابل داون (Double Down) را به بازار عرضه کرد. در این ساندویچ، به‌جای نان از دوتکه مرغ سرخ‌شده استفاده‌شده بود! بین مارس 2011 تا مارس 2013 با فروش 15 میلیون ساندویچ دابل داون در سرتاسر جهان، محبوبیت این ساندویچ کاملاً مشخص شد.
تا دسامبر 2013، 18875 شعبه KFC در 118 کشور و منطقه در سراسر جهان وجود داشت. KFC دومین رستوران زنجیره‌ای بزرگ در جهان پس از مک‌دونالد است. در آوریل 2014، آن‌ها اعلام کردند که فروش محصولاتشان در سه‌ماهه اول در چین 11 درصد افزایش‌یافته است.

ارزش برند و میزان فروش KFC در آمریکا بین 2006 تا 2020

کی اف سی- ارزش برند کنتاکی

در سال 2019، بیش از 25 هزار رستوران KFC در سراسر جهان در بیش از 120 کشور، فعال بودند. مهم‌ترین بازار خارجی این شرکت، چین با حدود 5000 رستوران فعال است.
شرکت KFC میزان درآمد برندهای شخصی خود را به تفکیک بیان نمی‌کند، بلکه فقط درآمد کلی شرکت را گزارش می‌کند. درآمد آن‌ها در سال 2020 حدود 5.65 میلیارد دلار آمریکا بود. مجله رستوران خدمات سریع (Quick Service Restaurant Magazine) در سال 2020 گزارش می‌دهد که فروش سراسری آن‌ها در ایالات‌متحده حدود 4.7 میلیارد دلار بوده است.
آژانس تحقیقاتی میلوارد براون اپتیمور (Milward Brown Optimor) ارزش نام تجاری مرغ سرخ‌شده کنتاکی را بیش از 18 میلیارد دلار آمریکا می‌داند. درحالی‌که ارزش نام تجاری مک‌دونالد نزدیک به 155 میلیارد دلار و استارباکس بیش از 60 میلیارد دلار آمریکا ارزیابی‌شده است.
در لیست باارزش‌ترین برندهای جهان در سال 2020 کمپانی KFC باارزش 8.3 بیلیون دلار آمریکا رتبه 92 را به خود اختصاص داد. (اگر در مورد اولین گزینه لیست کنجکاو هستید باید بگوییم برند APPLE باارزش 241 بیلیون دلار آمریکا باارزش‌ترین برند دنیاست!)

آشنایی با کارمندان موفق کمپانی KFC

کی اف سی- کارمندان موفق

در طی سالیان گذشته افراد زیادی برای کمپانی KFC کارکرده‌اند. هرکدام از این افراد در جایگاه خاص خودشان باعث پیشرفت این برند شده‌اند. امروز در فوریه 2022 نگاهی به لیست افراد درحالی‌که حاضر این کمپانی می‌اندازیم:

مدیر اجرایی kfc چه کسی است؟

کی اف سی-مدیر اجرایی

صابر سامی (SABIR SAMI) در ژانویه 2022 مدیر اجرایی کمپانی KFC شد. سامی مسئولیت هدایت استراتژی‌های برند و عملکرد این کمپانی را بر عهده دارد. او قبلاً به‌عنوان مدیر عملیاتی و مدیرعامل KFC آسیا مشغول به نظارت بر زیرمجموعه‌های موجود در تایلند، هند، آسیای مرکزی و آسیای بزرگ ‌بود.
سامی مدرک MBA خود را از دانشگاه کراچی در پاکستان دریافت کرد و قبل از kfc در سمت‌های مختلفی در شرکت‌های Procter & Gamble، شرکت Coca-Cola و Reckitt Benckiser خدمت می‌کرد. قبل از این، او مدیرعامل بازارهای KFC خاورمیانه، شمال آفریقا، پاکستان و ترکیه بود و باعث رشد این کمپانی به‌عنوان یک برند متمایز در این مناطق شد.

رئیس کمپانی KFC را می‌شناسید؟

کی اف سی- رئیس شرکت

رئیس KFC، دایک شیپ (DYKE SHIPP) از روش‌های رهبری استراتژیک خود برای ارتقاء فرهنگ منحصر‌به‌فرد و متمایز این کمپانی، مدیریت سایر رهبران در سراسر جهان و هدایت برنامه توسعه جهانی استفاده می‌کند. درگذشته دایک هم به‌عنوان مدیر ارشد مردمی و هم مدیر ارشد توسعه برای KFC Global خدمت کرده است.
دایک به‌عنوان مدیر ارشد تدارکات (Chief Procurement Officer) مسئول شناسایی و توسعه استعدادهای برتر، استخدام افراد موردنیاز برای اداره رستوران‌های بزرگ و حمای ت از رهبران KFC در سراسر جهان بود.
او به‌عنوان رهبر ارشد توسعه این برند، بر راه‌اندازی فروشگاه‌های جدید و توسعه مجدد فروشگاه‌های موجود نظارت داشت تا رشد فروش شرکت را در 145 کشور و بیش از 24000 رستوران در سراسر جهان تسریع بخشد. با رهبری قدرتمند او، kfc هرسال 30000 شغل جدید ایجاد کرد. دایک اهل تگزاس است و مدرک BBA و MBA خود را از دانشگاه بیلور دریافت کرده است.

مقاله پیشنهادی:  تبلیغات cpc چیست؟

آیا می‌دانید مدیر ارشد بازاریابی kfc کیست؟

کی اف سی-مدیر ارشد بازاریابی

والری کوبیزنیاک (VAL KUBIZNIAK)، مدیر ارشد بازاریابی KFC است و بر تمامی فعالیت‌های بازاریابی، روابط عمومی و توسعه غذا نظارت می‌کند و مسئول رشد درآمد رستوران است.
قبل از این سمت، والری شش سال در آسیا به‌عنوان مدیرکل و مدیر ارشد بازاریابی KFC آسیا کار می‌کرد. او از سال 2007 در استرالیا برای یام (شرکت مادر KFC) کار می‌کند. والری لیسانس بازرگانی دارد و با نمرات بالا کارشناسی ارشد خود در رشته مطالعات بازرگانی از دانشگاه ملی ایرلند فارغ‌التحصیل شد.

مدیر ارشد حقوقی KFC کیست؟

کی اف سی- مدیر ارشد حقوقی

وینود محبوبانی (VINOD MAHBOOBANI) مشاور عمومی و مدیر ارشد حقوقی KFC است. او بیش از 28 سال تجربه حقوقی دارد و مسئول‌ رسیدگی به وضعیت حقوقی رستوران‌های فعلی در بیش از 145 کشور جهان است. مسئولیت‌های وینود شامل مشاوره مدیر ارشد در مورد ریسک‌های استراتژی کسب‌وکار، فرمول‌بندی خط‌مشی و حق رأی دادن، خرید در مقیاس بزرگ و میزان بازپرداخت است.
وینود در سال 1996 به‌عنوان مشاور به رستوران‌های پپسی هنگ‌کنگ پیوست و سپس به KFC رفت. در طول بیش از 20 سال همکاری با KFC او در شهرهای مختلفی ازجمله سنگاپور، دهلی‌نو (و در حال حاضر دالاس) کارکرده است. وینود به پنج زبان زنده دنیا نیز مسلط و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مالی کاربردی از دانشگاه مک کواری استرالیا است.

مدیر ارشد تحول دیجیتالی KFC کیست؟

کی اف سی- مدیر ارشد تحول دیجیتال

نیتین چاتورودی (NITIN CHATURVEDI) مدیر ارشد تحول دیجیتال KFC Global است. او یک‌چشم انداز دیجیتال از آینده شرکت و یک دستور کار استراتژیک برای رسیدن به آن را تعریف و با مشارکت سایر مدیران و صاحبان امتیاز برای اجرای دستور کار دیجیتال فعالیت می‌کند.
قبل از پیوستن به KFC او با Google همکاری و عملیات جهانی خرده‌فروشی را برای تمام دسته‌های سخت‌افزار ساخته‌شده گوگل مدیریت می‌کرد. بعداً در گوگل، او مدیر سیستم‌عامل کروم در ایالات‌متحده شد و رهبری تجارت و عملیات ایالات‌متحده برای سیستم‌عامل کروم گوگل را بر عهده گرفت.
سرانجام او در سال 2019 به KFC پیوست و مسئول پیشرو تحول دیجیتال KFC در سطح جهانی شد. نیتین لیسانس فناوری خود را از موسسه فناوری هند، کارشناسی ارشد علوم را از دانشگاه پردو و مدرک MBA را از مدرسه وارتون، دانشگاه پنسیلوانیا دریافت کرده است.

مدیر ارشد مالی KFC چه کسی است؟

کی اف سی-مدیر ارشد مالی

شانون هنسی (SHANNON HENNESSY) در سال 2020 به‌عنوان مدیر ارشد مالی در KFC Global مشغول به کار شد. او مسئول رهبری عملکرد مالی جهانی، تضمین رشد مداوم و سودآوری تجارت این شرکت است. او همچنین بر برنامه‌ریزی مالی و عملکردهای استراتژی نظارت دارد.
شانون قبل از پیوستن به KFC برای McKinsey & Company کار می‌کرد و به مشتریان در خرده‌فروشی و صنایع تدارکات خدمات ارائه می‌داد. شانون مدرک کارشناسی خود را در رشته مالی و بازاریابی از مدرسه وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا و MBA خود را در دانشکده مدیریت Northwestern’s Kellogg دریافت کرده است.

مدیر ارشد اجرایی KFC را می‌شناسید؟

کی اف سی-مدیر ارشد اجرایی

راب سواین (ROB SWAIN) در حال حاضر به‌عنوان مدیر ارشد اجرایی KFC فعالیت می‌کند. او مسئول عملیات رهبری صاحبان امتیاز و شعبه‌داران و نوآوری رستوران‌ها بر اساس سیستم جهانی است. قبل از این سمت، راب مدیر ارشد اجرایی KFC UK&I بود. علاوه بر این، او اخیراً به‌عنوان رئیس مجمع عملیات جهانی (Global Operations Forum) مدتی خدمت کرد.

مدیر ارشد توسعه برند KFC کیست؟

کی اف سی-مدیر ارشد توسعه برند

نیورا والانی (Nivera Wallani) در حال حاضر به‌عنوان مدیر ارشد توسعه KFC خدمت می‌کند. او به‌عنوان مدیر ارشد توسعه برند، بر راه‌‌اندازی فروشگاه‌های جدید و توسعه مجدد فروشگاه‌های موجود نظارت می‌کند تا رشد فروش شرکت را در 145 کشور و بیش از 26000 رستوران در سراسر جهان تسریع بخشد.
قبل از این سمت، نیورا رئیس و مدیرکل KFC کانادا و مسئول استراتژی، عملکرد و مدیریت آن منطقه بود. رهبری استراتژیک او منجر به رشد بی‌سابقه فروش، سود و توسعه رستوران‌های این شرکت در کانادا در 10 سال گذشته شد. نیورا با آینده‌نگاری استراتژیک خود درزمینهٔ رشد فروش دیجیتالی به KFC کمک کرد تا به‌ برند پیشرو رستوران دیجیتال در کانادا تبدیل شود.
نیورا قبل از پیوستن به KFC در پست‌های مدیریتی مختلفی فعالیت کرد. او یک مدیر اجرایی بسیار ماهر و باتجربه در برنامه‌ریزی استراتژیک، مدیریت سهام‌داران و تیم سازی با عملکرد بالا است.

مدیر ارشد مردمی KFC کیست؟

کی اف سی-مدیر ارشد مردمی

کریستی لاکت (CRISTI LOCKETT) در حال حاضر به‌عنوان مدیر ارشد مردمی KFC فعالیت می‌کند. او مسئول شناسایی و توسعه استعدادهای برتر و استخدام افراد موردنیاز برای اداره رستوران‌های بزرگ این کمپانی در سراسر جهان است. درگذشته کریستی مدیر ارشد مردمی Pizza Hut US بود و تیم‌های HR، Wellness و Internal Communications را برای ایجاد و اجرای استراتژی‌هایی برای حمایت از تجارت فراگیر رهبری کرد.
قبل از حضورش در پیتزا هات ایالات‌متحده، او به‌عنوان معاون منابع انسانی برای KFC Global خدمت می‌کرد و در حمایت از 20000 رستوران و 18 مرکز پشتیبانی در سراسر جهان نقش داشت. کریستی دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانی از مدرسه بازرگانی هنلی و مدرک لیسانس روانشناسی از دانشگاه تگزاس شمالی است.
تا اینجا با مدیران اصلی حال حاضر KFC آشنا شدید، در ادامه به سراغ معرفی بازارهای فعلی و سابق این برند می‌رویم:

آشنایی با بازارهای فعلی و سابق کمپانی KFC

کی اف سی-آشنایی با بازارهای فعلی و سابق

تعداد کشورهای صاحب‌امتیاز KFC در دنیا کم نیست! در سال 2021، بیش از 25000 فروشگاه KFC در 145 کشور و منطقه در جهان وجود دارد. اولین شعبه این شرکت در سال 1952 در ایالات‌متحده افتتاح شد و اولین امتیاز راه‌اندازی رستوران در خارج از کشور مربوط به سال 1965 در بریتانیا است. تعداد زیادی از بازارهای کارائیب و توسعه‌یافته غربی در اوایل دهه 1970 وارد لیست صاحبان امتیاز KFC شدند.
در ادامه این روند، کشورهای خاورمیانه و آسیایی از اواسط دهه 1970 تا 1980 امتیاز تأسیس رستوران را دریافت کردند. چین در سال 1987 وارد این عرصه شد. جدیدترین منطقه صاحب‌امتیاز KFC در دنیا آفریقا است. راه‌اندازی رستوران در اروپا و آمریکای جنوبی در اوایل دهه 1990 شروع شد.
بازارهای اصلی KFC عبارتند از:
• چین با بیش از 7900 فروشگاه
• ایالات‌متحده با بیشتر از 4062 رستوران
• ژاپن با حدود 1131 فروشگاه فعال
• روسیه بیش از 1000 شعبه
• آفریقای جنوبی با 914 فروشگاه
• بریتانیا با بیشتر از 909 شعبه فعال
• مالزی با 718 فروشگاه
• تایلند با 717 رستوران
• استرالیا با 653 شعبه
• کانادا با 639 رستوران فعال
ایران بین سال‌های 1973 تا 1979 امتیاز تأسیس رستوران‌های KFC را داشت اما این امتیاز پس‌ازانقلاب اسلامی ایران در سال 1979 لغو شد.
جالب است این حقیقت را درباره علاقه مردم ژاپن به مرغ سرخ‌شده کنتاکی بدانید! اگر روزی شب کریسمس را در ژاپن می‌گذراندید و به‌جای شام مفصل مثل بوقلمون، سر میز شما مرغ سوخاری کنتاکی KFC گذاشتند، تعجب نکنید!
به دلیل یک کمپین بازاریابی در دهه 1970، استفاده از مرغ سوخاری در تعطیلات به‌ویژه کریسمس، محبوبیت زیادی در ژاپن پیدا کرد. درحالی‌که کریسمس در کشور ژاپن تعطیل رسمی نیست، مردم هنوز هم برای خوردن مرغ سرخ‌شده کنتاکی به بیرون از خانه‌هایشان می‌آیند و جلوی شعبه‌های KFC صف می‌بندند!

سخن نهایی

KFC مرغ را در صنعت فست فود محبوب کرد و با به چالش کشیدن سلطه همبرگر، بازار را تغییر داد! رازهای ملموسی پشت موفقیت این برند است. اکنون از این داستان پرماجرا می‌توان نتیجه گرفت: هارلند سندرز توانست با موفقیتش بر افسردگی‌اش غلبه کند! او در سن 62 سالگی، فروشگاهی بزرگ و موفق راه‌اندازی کرد که حتی در حال حاضر هیچ‌کس توانایی شکست آن را ندارد!
مرغ سرخ‌شده کنتاکی یک رستوران بسیار محبوب در دنیاست و داستانی الهام‌بخش، پشت پیروزی‌اش دارد. شعار KFC یعنی It’s finger lickin’ good! به معنی لیس زدن انگشت خوب است، کاملاً با واکنش مردم بعد از چشیدن طعم غذاهایش مطابقت دارد زیرا همه بعد از خوردن مرغ KFC انگشتانشان را لیس می‌زنند!
فراموش نکنید هیچ‌گاه برای شروع کار موردعلاقه‌تان دیر نیست! اگر باور دارید که می‌توانید کاری را انجام دهید، حتماً با الگو گیری از داستان سخت موفقیت KFC آن را انجام دهید و ناامید نشوید!
آیا تاکنون در موقعیت‌های سخت زندگی قرارگرفته‌اید؟ جایی که فکر کنید نقطه پایان موفقیت شماست درحالی‌که درست همان‌جا شمارا به بالاترین درجه‌ها رسانده است؟! مشتاقانه منتظر شنیدن داستان‌های شما هستیم. فراموش نکنید نظرتان درباره داستان موفقیت KFC با ما در میان بگذارید و این مقاله مفید را برای دوستانتان نیز بفرستید.

منابع:

https://www.mashed.com/131055/the-tragic-real-life-story-of-colonel-sanders/
https://www.feedough.com/the-history-of-kfc/
https://www.referenceforbusiness.com/history2/99/KFC-Corporation.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Colonel_Sanders
https://www.forbes.com/the-worlds-most-valuable-brands/#7d85ead4119c
https://en.wikipedia.org/wiki/KFC
https://www.forbes.com/companies/kfc/?sh=7892ac6644ee
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_with_KFC_franchises
https://www.statista.com/statistics/205784/kentucky-fried-chicken-sales-per-system-unit-since-2006/
https://global.kfc.com/our-leaders
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_with_KFC_franchises#Current_markets
https://www.mashed.com/99890/untold-truth-kfc/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.