Increase online sales with 19 golden solutions

افزایش فروش آنلاین با ۱۹ راهکار طلایی

زمان مطالعه: ۱۶ دقیقه

افزایش فروش بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نیاز و خواسته هر فروشگاه آنلاین است. در این مقاله به ارائه راهکارها و توصیه‌هایی که در فروش آنلاین تأثیرگذار است می‌پردازیم. شما می‌توانید با به کار بستن رهنمودهای این مقاله تأثیر چشم‌گیری را در افزایش فروش خود احساس کنید. شایان‌ذکر است که تکنیک­ها و راهکارهای این مقاله دو نوع فروش یعنی فروش کالای فیزیکی و فروش خدمات کاربردپذیر است. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

۱- صداقت در فروش

یکی از اساسی‌ترین و بنیادی‌ترین نکات در فروش موفق، صادق بودن در کار است. شاید این توصیه بسیار کلیشه‌ای به نظر برسد، اما بسیاری از کسب‌وکارها از این موضوع باخبر نیستند و خیلی‌ها هم به انجام این در کسب‌وکار خود پایبند نمی‌باشند.

اعتماد کاربران به تجارت و کسب‌وکار شما یک زیربنای مهم در موفقیت کسب‌وکار شماست. سعی کنید هیچ‌وقت اغراق یا تعریف بیجا از محصول خود نکنید. کاربردان و مشتریان عصر جدید هوشیار و آگاه هستند و فریب این وعده‌های پوشالی را نمی‌خورند. پس صادق باشید و تلاش خود را بر کیفیت محصول و مزایای شفاف و واقعی این بگذارید.

۲- استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل

یکی از کارآمدترین روش‌های تبلیغات و بازاریابی تبلیغات کلیکی هست. موتور جستجوی گوگل به‌عنوان قدرتمندترین مرجع تبلیغات کلیکی قادر است تبلیغات شما را در سیستم ADWORDS انجام دهد. این روش از تبلیغات تأثیر بالایی در بازدید و فروش سایت‌ها دارد. شما با تعیین بودجه روزانه و هفتگی قادر هستید تا بودجه تبلیغاتی خود را مدیریت کنید و در سایت خود با بالا بردن نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری، نرخ بازگشت سرمایه مطلوبی را برای خود رقم بزنید.

۳- نمایش رضایت کاربران و اعتماد مشتریان

امروزه بازخوردها و نظرات مشتریان در مورد خدمات و محصولات بسیار حائز اهمیت است. این نظرات و بازخوردها باعث اعتمادسازی برای بقیه مشتریان می‌شود. چنین قابلیتی باعث می‌شود تا کاربران جدیدی به کسب‌وکار شما علاقه‌مند شوند و محصولات و خدمات را خریداری کنند.

کارشناسان دیجیتال مارکتینگ بر این باورند که کاربران و مشتریان راضی می‌توانند سفیرهای تبلیغاتی برند شما شوند و این نوع تبلیغ قوی‌ترین و مؤثرترین ابزار در بازاریابی است. پس اطمینان حاصل کنید که از مشتریان خود بهترین استفاده را برای مقاصد بازاریابی خود انجام می‌دهید. بهترین روش این کار نمایش رضایتمندی مشتریان در قالب نظرات و یا توصیف اجمالی مزایای محصول یا خدمات شماست.

برای این کار در سایت خود یک بخش راه‌اندازی کنید و در این از مشتریان بخواهید تا نظراتشان را در این به‌صورت متن یا ویدیو منتشر کنند. سعی کنید از مشتریان راضی خود بخواهید نظراتشان دارای احساسات باشد. تأثیرپذیری این نظرات زمانی که با تعریف و تمجید همراه باشد بسیار بیشتر خواهد بود.

بسیاری از سایت‌های موفق از این تکنیک برای ایجاد اعتماد به کاربران استفاده کرده‌اند. قسمتی از نظرات را می‌توانید به صفحه اصلی سایت و یا صفحه فرود درج کنید.

یکی دیگر از روش‌های اعتمادسازی کاربران، استفاده از نمادهای اعتماد (Trust Signals) است. در وب‌سایت‌های ایرانی هم این علائم اعتبار که مهم‌ترین این نماد الکترونیکی است، مورداستفاده قرار می‌گیرد… اگر شما دارای این نمادها هستید، این را در قسمت فوتر به‌صورت که به‌سادگی قابل‌مشاهده باشد قرار دهید.

استفاده از این نماد موجب می‌شود که سایت شما قابل‌اعتمادتر به نظر برسد.

همچنین شما می‌توانید در صفحه‌ی اصلی سایت خود قسمتی را تحت عنوان مشتریان راضی خود اضافه کنید، به‌ویژه اینکه مشتریان راضی شما اشخاص یا برندهای معتبر باشند این پتانسیل را دارند که اعتماد و اعتبار شما را نزد کاربران به‌شدت افزایش دهند.

۴- پیشنهادات لحظه‌ای و محدود

استفاده از پیشنهادات لحظه‌ای و یا پیشنهادات ویژه به‌صورت محدود به زمان یکی از روش‌های ترغیب کاربران و مشتریان برای خرید است. به این نوع تخفیفات، پیشنهادات اورژانسی هم گفته می‌شود. در این روش، در صفحه‌ی اصلی وب‌سایت یا صفحه‌ی فرود شما، باید پیشنهادات تخفیف لحظه‌ای محدود محصولات یا خدمات شما در معرض دید کاربران و مشتریان قرار گیرد.

به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید یک یا چند محصول یا خدمت خود را به مشتریان خود به‌صورت پیشنهاد ویژه ارائه دهید؛ اما باید این نکته را مدنظر داشته باشید که چیزی که باعث ترغیب مشتریان و کاربران برای خرید محصول یا خدمت شما می‌شود، احساس اورژانسی بودن یا محدود بودن پیشنهاد شماست. برای این منظور بهتراست با قرار دادن یک تایمر (شمارش معکوس) و یا مشخص کردن یک زمان خاص، به مشتریان گوشزد کنید که این تخفیف همیشگی نیست و به‌زودی به پایان می‌رسد. به‌این‌ترتیب احتمال خرید محصول یا خدمت شما توسط کاربران به‌شدت افزایش پیدا می‌کند.

راه مشابه دیگر فروش محصولات و خدمات به‌صورت محدود است. در این روش، تعداد محصولات یا خدماتی که شما ارائه می‌کنید محدود است. با نوشتن یک متن تبلیغاتی و اشاره به محدود بودن تعداد کالا و خدمات، این اضطرار در کاربر به وجود می­آید که محصول موردنظرش به‌زودی تمام می‌شود و به همین علت، راغب می‌شود تا قبل از اتمام موجودی، هرچه سریع‌تر سفارش خود را نهایی کند تا این پیشنهاد ویژه را از دست ندهد.

در بعضی‌اوقات شاید شرایط  شما برای این دو روش مناسب نباشد، در این صورت می‌توانید با استفاده از پیشنهاد دیگری نسبت به راغب سازی کاربران خود اقدام کنید.

شما می‌توانید با ارائه پیشنهادات فرعی با خرید اصلی در مشتریان و کاربران خود اشتیاق ایجاد کنید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید یک اشانتیون یا هدیه  کوچک در کنار محصول اصلی قرار دهید تا به‌این‌ترتیب در مشتریان خود اشتیاق و انگیزه  ایجاد کنید.

پیشنهاد شرکت در قرعه‌کشی‌های دوره‌ای و ارسال رایگان هم از روش‌های کاربردی این زمینه هستند که قادرند میزان فروش شما را به‌صورت چشم‌گیری افزایش دهند.

این راهکارهای از بهترین و کارآمدترین روش‌ها در فروش آنلاین هستند که بزرگ‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی هم از این روش استفاده می‌کنند.

۵- تضمین بازگشت وجه بدون قید و شرط

شاید باورش کمی سخت  باشد اما یکی از دلایل مهم امتناع از خرید مشتریان، به علت عدم ضمانت برای خرید است. این واقعیت را باید پذیرفت که هنوز هم خیلی از کاربران، خرید اینترنتی را یک اقدام پر ریسک می‌دانند. در این شرایط، اکثر اوقات، کاربران به دلیل نبودن یک ضمانت معتبر از خرید اینترنتی خودداری می‌کنند. بی‌تردید اولین علت این بی‌اعتمادی، ترس و عدم پذیرش ریسک خرید، به دلیل مسئله مالی و خطر دور ریختن پول برای یک محصول بی‌ارزش است.

البته باید این حق را به کاربران داد، چرا آن‌ها بدون هیچ اطلاع و اعتمادی از کیفیت یک محصول باید مبلغی را بپردازند؟ اگر محصول یا خدماتی که خریداری می‌کنند با این چیزی که در توضیحات به این اشاره‌شده، مطابقت نداشته باشد، تکلیف چیست؟

این سؤالات موجب می‌شود تا هر کاربر با محافظه‌کاری بیشتری نسبت به خرید اینترنتی اقدام کند.

مقاله پیشنهادی:  معرفی مؤثرترین فوت و فن‌های افزایش بازدید استوری اینستاگرام

بنابراین تفاسیر، شما برای حل این مسئله و اطمینان بخشی به کاربران، یک سیستم پشتیبانی و بازگشت وجه در صورت عدم را به مشتریان ارائه کنید. باید بدانید که سرنوشت کسب‌وکار شما در حوزه آنلاین با این مسئله مهم گره‌خورده است. حتی کم‌ارزش‌ترین خرید های انجام‌شده توسط کاربران، مشمول این مسئله است. پس برای مرتفع سازی این مشکل با ایجاد یک سیستم پشتیانی قدرتمند و همچنین اطمینان سازی از بازگشت وجه، علاوه بر افزایش اعتبار و اعتماد، فروش بیشتری را تجربه کنید.

کاربران در هر موضوع و زمینه‌ای، اگر منبع یا فروشگاهی مناسب و مطمئن برای خرید­های خود بیابند، قبل از هر جای دیگر، به سراغ این فروشگاه می‌روند. شما با این روش نه‌تنها فروش خود را به ثبات می­رسانید بلکه مشتریان ثابت و وفاداری را به سمت کسب‌وکار خود می‌کشانید و ضمن اینکه شما به‌عنوان یک کسب‌وکار معتبر در بین کاربران و مشتریان معروف می‌شوید.

در نقطه‌ی مقابل این مسئله هم یک فاجعه رخ می‌دهد، اگر یک مشتری از خرید خود از فروشگاه شما رضایت نداشته باشد و پشتیبانی شما نتواند رضایت او را جلب کند، این مشتری پشیمان می‌شود و نه‌تنها دیگر هیچ‌وقت به فروشگاه شما نخواهد آمد، بلکه فروشگاه شما را به کسی پیشنهاد نمی‌دهد و تجربه‌ی تلخ خود از خرید از شما را با بقیه در میان می‌گذارد و این مورد رفته‌رفته موجب عدم رشد شما در فروش و اعتماد کاربران می‌شود.

۶- توجه به تنوع محصولات

یکی از راه‌های افزایش فروش، ارائه هرچه بیشتر محصولات در زمینه‌های مختلف است، اما این روش، همیشه روش خوبی نیست. درواقع در اکثر مواقع، ارائه محصولات بیشتر می‌تواند بر فروش شما نتیجه‌ای معکوس داشته باشد. اگر شما از یک محصول خاص، مدل‌های مشابه بسیاری داشته باشید، این مسئله باعث دودل شدن و ناتوانی مشتری در انتخاب محصول می‌شود. کاربر در میان طیف گسترده‌ای از کالاهای مشابه گیج می‌شود و این می‌تواند به کاهش فروش شما بیانجامد.

شما باید به‌گونه‌ای محصولات خود را ارائه کنید تا کاربر سردرگم نشود. اگر طیف بزرگی از محصولات را دارید، بایستی آن‌ها را در دسته‌بندی‌های کوچک‌تری تقسیم کنید. زیاد بودن محصولات مشابه‌علاوه بر این‌که باعث پیچیده به نظر رسیدن فروشگاه شما می‌شود، موجب ناتوانی در انتخاب محصول توسط مشتری می‌شود.

۷- سادگی فرایند خرید

 بر اساس تحقیقات Business Insider در سال ۲۰۱۷ در سبدهای اینترنتی رهاشده مبلغی بالغ‌بر ۴ تریلیون دلار موجود بوده است! این آمار و ارقام اثبات می‌کند که انسان قرن جدید کم حوصله است و حتی حوصله انجام یک خرید آنلاین را ندارد! درواقع کاربران اگر نتوانند با چند کلیک و به‌سادگی خرید خود را نهایی کنند، سریعاً از خرید خود منصرف می‌شوند. با توجه به این مسائل، می‌توان این‌طور گفت که مهم‌ترین علت کاهش فروش آنلاین‌یک وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی، پیچیده بودن و عدم بهینه بودن فرایند خرید است. خیلی از وب‌سایت‌های ایرانی دامن‌گیر این مشکل هستند.

در نقطه‌ی مقابل این مسئله، وب‌سایت‌هایی وجود دارند که خرید کردن از آن‌ها آسان و راحت است، فرآیند سفارش و پرداخت بدون پیچیدگی و به‌سادگی امکان‌پذیر است.

این فروشگاه‌ها قطعاً نسبت به فروشگاه‌های دارای پیچیدگی فرایند خرید، میزان فروش بیشتری را تجربه می‌کنند. با توجه به این مسئله، شما باید در سایت خود فرایند، پرداخت و سفارش را تا حتی‌الامکان ساده‌سازی کنید.

برای انجام این کار از هر مرحله‌ی غیرضروری در فرایند خرید را حذف کنید. از مجبور کردن کاربران برای پر کردن فرم و فیلدهای غیرضروری پرهیز کنید، سعی کنید جوری سیستم خرید خود را طراحی کنید که اطلاعات ذخیره شوند و کاربران در صورت اشتباه در پر کردن اطلاعات، مجبور به واردکردن اطلاعات  از  اول نباشند. در بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی، بری خرید حتی ساخت حساب کاربری اجباری نیست.

این سایت‌ها از روش‌های لاگین مانند سیستم جیمیل گوگل استفاده می‌کند. بهره‌مندی از این روش لاگین کردن، باعث صرفه‌جویی در زمان کاربر و تسهیل فرایند خرید می‌شود، به‌علاوه امنیت حساب کاربری مشتری حفظ می‌شود.

۸- ایجاد روش‌های پرداخت متنوع

از دیگر علت‌های رها شدن سبد خرید و یا انصراف از خرید، نبود روش‌های پرداخت یک فروشگاه است. بااینکه این روزها تمام انتقالات مالی توسط کارت­های اعتباری بانکی انجام می‌گیرد، اما باید بدانید که میزان قابل‌توجه ای از مشتریان هستند که پرداخت نقدی در محل را نسبت به انواع روش‌های پرداخت دیگر، بیشتر می‌پسندند.

شما باید در سایت خود تمام مدل‌های پرداختی را در دسترس کاربران  قرار دهید. ای ن روش‌های پرداخت شامل پرداخت اعتباری (کیف پول)، پرداخت آنلاین درگاه بانکی، پرداخت­های بین­المللی، انتقال وجه کارت به کارت و پرداخت نقدی در محل است.

۹- تصاویر باکیفیت محصولات

درک کاربران از کیفیت محصولات ارتباط مستقیمی با ظاهر محصولات دارد. وجود تصاویر ایدئال و باکیفیت از محصولات علاوه بر اینکه باعث شفاف‌سازی و کمک به تصمیم‌گیری بهتر برای خرید محصول می شوند. بلکه خود این‌یک مورد جذب‌کننده در فروش محصولات است. این موارد می‌تواند اهمیت بسیار بالایی تصاویر در فروش را اثبات کند.

شما بایستی بر این مورد به‌صورت هوشمندانه‌ای تمرکز و سرمایه‌گذاری کنید. تمام وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین دارای اعتبار، یک اتاق عکاسی دارند که در این اتاق‌ها از محصولات خود از زاویه‌های مختلفی عکس می‌گیرند. حتی اگر تصویر محصولات شما در اینترنت موجود باشد، به‌شدت به  شما  توصیه می‌کنیم که تصاویر انحصاری را خودتان تولید کنید. این روش یکی از مؤثرترین روش برای جلب اعتماد مشتری است و اعتبار شما را نزد کاربران به‌شدت افرایش می‌دهد.

برای این کار سعی کنید از متخصصین این رشته کمک بگیرید، زیرا مسائل و فاکتورهای زیادی در حرفه‌ی عکاسی وجود دارند که تأثیری  مستقیم بر تصاویر نهایی محصولات شما خواهند داشت. سعی کنید چند عکس از زاویه‌های مختلف محصول خود تهیه کنید. تقریباً امام کاربران فروشگاه‌های اینترنتی تمایل دارند قبل از خرید، تصاویر محصول موردنظر خود را از زاویه‌های گوناگون مشاهده کنند. اگر شما بتوانید این محتوا را در دسترس آن‌ها قرار دهید، احتمال اینکه محصولات شما فروش بیشتری داشته باشد، به میزان قابل‌توجهی بالا می‌رود.

۱۰- حذف صفحات فرود (Landing Page) اضافی

صفحات فرود یا لندینگ پیج از موارد مرسوم در طراحی وب‌سایت‌ها به‌حساب می‌آیند، اما این صفحات موجب شده تا بسیاری از وبمسترها و مدیران وب‌سایت‌ها در این زیاده‌روی کند. اگر بخواهیم به‌صورت حرفه‌ای‌تر به این اشاره‌کنیم، باید بگوییم که وجود صفحات فرود اضافی و غیرضروری نه‌تنها تأثیری در افزایش فروش شما نخواهد داشت، بلکه این احتمال وجود دارد که تأثیرات مخربی بر فروشگاه اینترنتی شما به همراه داشته باشد.

به‌طورکلی مهم‌ترین هدف صفحات فرود؛ نمایش ویژه یک محصول یا خدمت و یا تبلیغات یک کسب‌وکار است. شما می‌توانید از کمپین‌های تبلیغاتی گوگل AdWords به‌جای صفحات فرود استفاده کنید. نسل جدید تبلیغات ادزوردز گوگل Call-Only Ads است. این روشی مناسب برای جایگزینی با روش‌های مانند لندینگ پیج است. درواقع با استفاده از این ابزار ساده شما راه‌های ارتباطی مانند شماره‌های تماس و ایمیل را برای مخاطبین هدف خود در نتایج گوگل نمایش می‌دهید.

مقاله پیشنهادی:  اصول سئو برای تولید محتوای بهینه شده

این تبلیغاتی بازخورد بالایی دارند. در حقیقت شما با استفاده از این سیستم، قادر هستید تا مخاطبان هدف زیادی را برای کسب‌وکار و فروشگاه خود پیدا کنید.

۱۱- استفاده از تبلیغات جیمیل

این‌یک ایده‌ی فوق‌العاده است که شما هم بتوانید کاربران هدف را در شبکه‌های اجتماعی پیدا کنید و هم تبلیغات خود را در صندوق ورودی ایمیل به کاربران نشان بدهید. به‌طورقطع شما باید به‌صورت هدفمند و دقیق کلمات کلیدی و تأثیرگذار خود را گزینش  کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای این مورد، بررسی کلمات کلیدی استفاده‌شده توسط رقبای شما است. با جستجوی دقیق و مشاهده تبلیغات رقبا خواهید توانست تصمیم بهتری برای این انتخاب مهم بگیرید و درنتیجه به پیست مسابقه رقبا وارد شوید و سهمی از کاربران هدف را به خود اختصاص دهید.

۱۲- استفاده صحیح از تبلیغات PPC

روش تبلیغاتی پرداخت به ازای کلیک یا PPC یکی از بهترین و مرسوم‌ترین روش‌های تبلیغاتی دنیای دیجیتال است. شما باید در این روش شفافیت و صداقت را سرلوحه کار خود قرار دهید و با انتخاب عناوین تبلیغاتی مناسب سعی کنید تا کاربران هدف را به سمت وب‌سایت‌تان روانه کنید. این مهم نیست که سبک تبلیغاتی شما چیست، اما باید جوری تبلیغ کنید که محتوایتان با عنوان تبلیغتان همخوانی داشته باشد و سعی در فریب کاربران را نداشته باشید. اگر کاربری بر تبلیغ یک محصول کلیک می‌کند، باید به همان محصول در سایت شما هدایت شود! نه محصولات مرتبط یا مشابه.

استفاده از روش فریب کاربران یک تله‌ی بزرگ  برای کسب‌وکار شماست و نه‌تنها سودی عاید شما نیم کند بلکه اعتماد و اعتبار شما را از بین خواهد برد.

۱۳- توجه به بازخوردهای مشتریان

همیشه پیشنهادات و انتقادات زیادی در مورد وب‌سایت و محصولات از طرف مشتریان و کاربران طرح می‌شود. رسالت شما پاسخ‌دهی و شفاف‌سازی این موارد است تا هیچ شک و تردیدی در مورد کسب‌وکار و محصولات شما در اذهان عمومی وجود نداشته باشد. این مورد یکی از سخت‌ترین چالش‌های فروش آنلاین است اما باید بدانید که متأسفانه بسیاری از کسب‌وکارهای آنلاین معتبر هم به این موردتوجه‌ی  خاصی نشان نمی‌دهند.

بسیاری از کسب‌وکارهای فعال در دنیای دیجیتال به دلیل عدم توجه به اینت مسئله با چالش‌های زیادی مواجه شده‌اند. اکثر این کسب‌وکارها به‌اشتباه تصور می‌کنند که مشتریان از جزییات و مشخصات خدمات و محصولاتشان اطلاع کامل دارند؛ اما در واقعیت، اکثر کاربران و مشتریان یک فروشگاه اینترنتی قبل از هر چیز به دنبال کسب اطلاعات مناسب از محصول یا سرویس موردنظر خودشان هستند.

در این شرایط، بی‌توجهی مدیران و وبمستران به این مسئله‌ی مهم، موجب بی‌پاسخ ماندن هزاران سؤال در ذهن مشتری شده است. نتایج تحقیقاتی معتبر نشان می‌دهد که بیش از دو سوم از مشتریان به دلیل همین مسئله از خرید خود از فروشگاه اینترنتی منصرف شده‌اند و به فروشگاه‌هایی مراجعه کرده‌اند که قادر باشند به سؤالات، شک و شبهی آن‌ها پاسخ مناسبی را ارائه کنند. پس این وظیفه شماست که بستری مناسب برای دریافت و پاسخ به سؤالات و شبهات کاربران ایجاد کنید و همچنین انتقادات و شکایت آن‌ها را پذیرا باشید. این امر علاوه بر افزایش اعتمادسازی، موجب می‌شود تا اعتبار شما در بین مشتریان و رقبا به‌شدت افزایش پیدا کند.

شما باید به‌طور مداوم به شکایات، انتقادات و درخواست‌های مشتریان رسیدگی  و مشکلات به وجود آمده احتمالی  را حل کنید. هرچقدر در این مسئله بیشتر کوشا باشید، شانس بیشتری برای افزایش فروش و موفقیت تجارت خود خواهید داشت.

۱۴- بخشنده باشید!

تمام مردم جهان علیرغم داشتن هر ملیت و فرهنگی، عاشق دریافت کالا و خدمت رایگان هستند. شما هرچقدر این مسئله بخشنده‌تر باشید، محبوبیت شما نزد مشتریان افزایش پیدا می‌کند و درنتیجه، همین مسئله موجب افزایش فروش شما می‌شود.

ارائه خدمات و کالاهای رایگان می‌تواند کاربران را جذب کند و میزان محبوبیت شما را افزایش  دهد. برای این کار شما می‌توانید در کنار سفارش مشتری، اشانتیون یا هدیه‌ای را برای او ارسال کنید و یا برای کاربران کد تخفیف یا کوپن‌های خرید رایگان ایجاد کنید.

شرکت‌ها و کسب‌وکارهای نرم‌افزاری بیشتر از بقیه کسب‌وکارها می‌توانند از این روش استفاده کنند چون آن‌ها یک بار نرم‌افزاری را طراحی کرده‌اند و حتی با رایگان کردن این نرم‌افزار برای مشتریان خاص، برای آن‌ها هزینه‌ای در بر نخواهد داشت.

ارسال دو کالا در صورت خرید یک کالا، ارسال رایگان نمونه‌های کوچک کالاها، شرکت در قرعه‌کشی در ازای خرید کالا و … از راه‌های مرسوم و مجرب این  روش هستند.

در ایران فروشگاه‌های زیادی  مانند دیجی  کالا از این سیستم برای افزایش فروش و جذب مخاطبان استفاده می‌کنند.

ارسال محصول یا هدیه‌های رایگان به مشتریان علاوه بر اینکه موجب افزایش علاقه‌مندی و وفاداری مشتریان نسب به کسب‌وکار شما می‌شود، همچنین باعث می‌شود تا مشتریان با محصولات دیگر شما هم آشنایی پیدا کنند و درنتیجه انگیزه‌ی خرید در آن‌ها ایجاد شود. با این کار شانس فروش بیشتر محصولات شما به شکل چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

 15- ساخت سیستم تحقیقاتی شخص خریدار

شخص خریدار یا Buyer Persona یک روش عالی برای کسب‌وکارهای آنلاین است تا به وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین کمک می‌کند تا بتوانند بهترین و سودآورترین مشتریان محصولات و خدمات خود را شناسایی کنند. با استفاده از این روش، وبمسترها با استفاده از یک فرم، اطلاعات خریدار فرضی را تکمیل می‌کنند. اطلاعات نهایی درواقع مشتری هدفمند  شما است.

این اطلاعات شامل ویژگی و مشخصات یک خریدار مانند سن، شغل، علایق، میزان درامد و … می‌شود. با در دست داشتن این اطلاعات و ساخت یک خریدار فرضی، شما قادر به شناسایی مشتریان هدفمند خود خواهید بود. این  فرایند شاید کمی پیچیده و زمان‌بر به نظر برسد، اما از راهکارهای کاربردی برای شناسایی مخاطبین هست که به‌طور مستقیم بر فروش شما تاثیر خواهد گذاشت. وقتی‌که شما با استفاده از این روش مخاطبانی را شناسایی می‌کنید که احتمال بیشتری دارد که از شما خریداری کنند. با درک صحیح نسبت به علایق، خواسته‌ها و دغدغه‌های مشتری شما قادر هستید تا محصولات و خدمات کسب‌وکارتان را برای مشتریان هدف خود سفارشی کنید و به‌این‌ترتیب میزان فروش و سودهی خود را به‌صورت چشم‌گیری افزایش دهید.

روش ساخت شخص خریدار یا Buyer Persona می‌تواند به‌صورت فردی یا گروهی انجام گیرد و یا از طریق جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از نظرسنجی مشتریان باشد. آنالیز سایت‌های رقیب و تحلیل رفتارها و نظرات مشتریان بقیه فروشگاه‌های صنعت شما هم راهکار قدرتمندی برای ایجاد شخصیت خریدار است. همچنین شما قادرید از آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ مانند آژانس دیجیتال مارکتینگ ای تی هما کمک بگیرید.

۱۶- استفاده از قیمت‌گذاری درجه‌بندی‌شده

به‌طورکلی اکثر افراد وقتی‌که به رستوران می‌روند، احتمالاً غذاهایی که قیمتی متوسط و مناسب دارند را بیشتر می‌پسندند و سفارش می‌دهند؛ بنابراین، بهترین انتخاب، منوی قیمت متوسط است. این روش یک تکنیک بازاریابی است که اصطلاحاً به این قیمت‌گذاری دلپذیر (Decoy Pricing) می‌گویند و این تکنیک در بسیاری از کسب‌وکارهای جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مقاله پیشنهادی:  اهمیت جایگاه شناسی بر ذهن مخاطب

این تکنیک در افزایش فروش تأثیر بالایی دارد. روش اجرای این تکنیک ساده است. فقط کافی است محصولات مرتبط و مشابه را در سه کلاس قیمتی، قیمت‌گذاری کنید و محصولات موردنظر خود را در کلاس وسط (قیمت متوسط) قرار دهید.  به‌این‌ترتیب شما مشتریان را به سمت محصولی که قصد فروش آن را دارید می‌کشانید و به‌این‌ترتیب فروش این محصول را افزایش می‌دهید.

شاید، بعضی از مشتریان محصولات گران‌تر را انتخاب می‌کنند که در این صورت هم شما افزایش فرود و سود خواهید داشت، اما اکثر مشتریان محصولات میانی را انتخاب می‌کنند. این تکنیک بر اساس یک اصل روانشناسی در بازاریابی است و از این به‌عنوان اثر تسلط نامتقارن (Asymmetric Dominance Effect) نیز نام برده می‌شود.

۱۷- استفاده از پیشنهاد پاپ آپ (Opt-In Pop-Up Offer)

یکی دیگر از روش‌های فروش آنلاین استفاده از پیشنهادات لحظه‌ای توسط پاپ آپ به کاربران و مشتریان است. پیشنهادات انتخابی که به پاپ آپ معروف هستند، پنجره‌ای کوچک هستند که برای کاربران باز می‌شوند. امروزه اکثر وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی، تبلیغات و پیشنهادات خود را به‌صورت پاپ آپ به کاربران خود نمایش می‌دهند. باید این نکته را فراموش نکنید که استفاده زیاد و بی‌رویه از این روش، باعث کلافگی و آزردگی کاربران شما خواهد شد و حتی این امکان وجود دارد که سایت شما را ترک کنند.

با پیشنهادهای در قالب پاپ آپ، شما می‌توانید، پیغام، پیشنهاد، تخفیف و هر چیز دیگر را به کاربران نمایش دهید، از آن‌ها شماره تماس و آدرس ایمیل دریافت کنید و به این وسیله شانس فروش محصولات خود را افزایش دهید. این روش موجب می‌شود تا به‌وسیله ایمیل مارکتینگ و پیامک مارکتینگ ارتباط و تعامل بیشتری با کاربران خود داشته باشید و احتمال خرید آن‌ها از سایتان را افزایش دهید.

پیشنهادات شما نباید تکراری و خسته‌کننده باشد، شما باید پس از مدتی پیشنهادات خود را تغییر دهید. به‌این‌ترتیب علاوه بر اینکه از اذیت شدن و ناراضی شدن کاربران جلوگیری می‌کنید، باعث می‌شوید که کاربران دیگر مشتاق پیشنهادات جدید شما باشند و بیشتر به سایت شما سر بزنند.

برای اینکه نوع متن و تصویر مناسبی را برای پاپ آپ انتخاب کنید، نیاز است که شما آزمون خطا و یا تست A/B انجام دهید. برخی سایت‌ها پاپ آپ را قبل از بستن صفحه به کار بران نمایش می‌دهند. برای پیاده‌سازی این روش می‌توانید در بخش کد نویسی وب‌سایتتان تغییراتی را اعمال کنید. در این صورت، زمانی که کاربران بر دکمه بستن صفحه کلیک کنند، پاپ آپ موردنظر شما نمایان می‌شود.

البته باز هم تأکید می‌کنیم که استفاده از این روش نباید افراطی باشد.

۱۸- بهینه‌سازی نسخه موبایل

امروزه گوشی‌های همراه هوشمند سهم بزرگی از زندگی دیجیتالی انسان‌ها را به خود اختصاص داده‌اند؛ بنابراین احتمال اینکه بدون توجه به گوشی‌های موبایل در بازاریابی اینترنتی موفق شوید، بسیار ضعیف است؛ اما متأسفانه تمرکز و توجه بسیاری از وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی بر نسخه‌ی دسکتاپ است و اهمیت نسخه‌های موبایل نادیده گرفته می‌شود. شما باید نسخه‌ی موبایلی خود را بهینه‌سازی کنید و در صورت نیاز اپلیکیشن انحصاری خود را طراحی کنید.

موبایل مارکتینگ یک مبحث فوق مهم در بازاریابی اینترنتی است. بخش گسترده‌ای از فعالیت‌های آنلاین توسط گوشی‌های هوشمند انجام می‌شود و این‌یک نشانه‌ی بزرگ از اهمیت بالای موبایل در زندگی دیجیتالی است. شما ناگزیر هستید تا وب‌سایت خود را  برای گوشی‌های موبایل واکنش گرا (ریسپانسیو)، سازگار و بهینه کنید.

در گام اول شما باید جوری وب‌سایت خود را برای گوشی‌های موبایل بهینه‌سازی کنید که مبحث دسترسی‌پذیری در این رعایت شود، درواقع کاربران باید بتوانند از طریق موبایل به همه بخش‌های سایت، دسترسی آسانی داشته باشند. این امر موجب می‌شود تا کاربران احساس و تجربه‌ی راحت و دل‌نشینی داشته باشند و بدون دردسر در سایت شما گشت‌وگذار کنند. شما با ایجاد رابط کاربری ساده اما جذاب و تجربه‌ی کاربری دل‌چسب قادر خواهید بود مشتریان جدید را به وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی خود علاقه‌مند کنید و این انتظار را داشته باشید که کاربران دوباره به سایت شما برمی‌گردند.

مسائلی مانند سرعت لود مناسب، دسترسی به همه بخش‌ها، انتخاب صحیح فونت و اندازه متن و تصاویر از مسائل مهم و حیاتی بهینه‌سازی سایت برای گوشی‌های هوشمند است. در نسخه‌ی موبایل سعی کنید کاربران را به پر کردن فرم‌ها و فیلدهای غیرضروری اجبار نکنید، در ورژن موبایل باید تمام عملیات به‌سادگی و سرعت بالا انجام شود.

۱۹- تعامل و وفادارسازی مشتریان

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که برخی از فروشگاه‌ها و وب‌سایت‌ها این را به‌کرات تکرار می‌کنند این است که پس از اتمام سفارش و خرید، مشتری را فراموش و به او بی‌توجهی می‌کنند. باید بدانید که کار شما تازه پس از اولین خرید مشتی شروع می‌شود. یادتان نرود که فقط با تکرار خرید و مشتریان ثبات و وفادار است که شما سود خوبی را کسب می‌کنید نه‌فقط با یک سفارش! شما باید ارزش و اهمیت مشتریان ثابت را درک کنید و بدانید که بی‌توجهی به مشتری پس از خرید اول، به معنای این است که این مشتری به‌احتمال‌قوی مشتری ثابت و وفادار شما نمی‌شود.

شما باید از سعی کنید پس از ثبت سفارش توسط مشتری، تمامی اطلاعات لازم را زا طریق پیامک و ایمیل به مشتری اطلاع دهید. بعد از تکمیل سفارش، اطلاعات مربوط به نحوه  و تاریخ ارسال سفارش را برای او ارسال کنید. همچنین پس از ارسال محصول، کد رهگیری محصول را به او بدهید.

این مسائل باعث ایجاد احساس خوب و اطمینان در مشتری شما می‌شود و احتمال تبدیل‌شدن مشتری به مشتری قابت و وفادار را افزایش می‌دهد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی و تشریح ۱۹ راهکار طلایی در افزایش فروش آنلاین پرداختیم. عناوین این راهکارها عبارت بودند از:  صداقت در فروش، استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل، نمایش رضایت کاربران و اعتماد مشتریان، پیشنهادات لحظه‌ای و محدود، تضمین، بازگشت وجه بدون قید و شرط، توجه به تنوع محصولات، سادگی فرایند خرید، ایجاد روش‌های پرداخت متنوع، تصاویر باکیفیت محصولات، حذف صفحات فرود (Landing Page) اضافی، استفاده از تبلیغات جیمیل، استفاده صحیح از تبلیغات PPC، توجه به بازخوردهای مشتریان، بخشنده باشید! ساخت سیستم تحقیقاتی شخص خریدار، استفاده از قیمت‌گذاری درجه‌بندی‌شده، استفاده از پیشنهاد پاپ آپ (Opt-In Pop-Up Offer)، بهینه‌سازی نسخه موبایل، تعامل و وادارسازی مشتریان.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بوده‌اید از شما سپاس گذاریم. لطفاً تجربیات و نظرات خود را با آژانس دیجیتال مارکتینگ ای تی هما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *