بردکرامب (Breadcrumb) چیست و چه تأثیری بر روی سئو دارد؟

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

بردکرامب (Breadcrumb) چیست و چه تأثیری بر روی سئو دارد؟

در این بخش به بررسی بردکرامب در طراحی سایت و تأثیر آن بر روی سئوی سایت می‌پردازیم؛ در ابتدا جا دارد درباره این موضوع صحبت کنیم که بردکرامب یا خرده‌های نان چیست؟! بله درست‌خوانید خرده‌های نان! حتماً در کودکی برنامه هانسل و گرتل را دیده‌اید؛ خواهر و برادری که برای پیدا کردن مسیر خود از تکه‌های نان استفاده می‌کردند؛ اما ارتباط این موضوع با برد کرامب چیست؟ در برد کرامب نیز مسیر جستجو به کاربران نمایش داده می‌شود. به چه صورت؟ حتماً برایتان پیش‌آمده است که موردی را در گوگل جستجو کنید و وارد یک سایت شده و شروع به مطالعه محتوای آن کنید و در بین محتوا، محتواهای پیشنهادی نمایش داده می‌شود که آن‌ها را نیز مطالعه می‌کنید اما یک‌لحظه به خود می‌آیید و می‌پرسید اصل جواب من چه بود؟! یا فراموش می‌کنید که صفحه اولی که بازکرده‌اید چه بوده است! اما نگران نباشید! گوگل برای این موضوع نیز موردی به نام برد کرامب را در نظر گرفته است؛ با کمک بردکرامب شما می‌توانید به جستجوی اولیه خود و صفحه اولیه خود بازگردید.
بردکرامب ابزار ارزشمندی برای سئوکاران، طراحان سایت و همچنین برای کاربران سایت است. جالب این است که بدانید بردکرامب حتی برای خزنده‌های موتورهای جستجو نیز مؤثر است و کمک می‌کند تا خزنده‌ها متوجه شوند در چه بخشی و بر چه اساسی هستند.

سئو چیست؟

با توجه به اینکه برد کرامب ارتباطی با بحث سئو دارد بهتر است ابتدا کمی درباره سئو نیز صحبت کنیم. سئو مخفف « بهینه‌سازی موتورهای جستجو» است. این مورد کمک می‌کند تا ترافیک وب‌سایت شما بیشتر شده و همچنین در نتایج ارگانیک موتورهای جستجو نمایش داده شوید. زمانی که شما موضوعی را دریکی از موتورهای جستجو، سرچ می‌کنید بیش از ۱۰۰ ها سایت به شما نمایش داده می‌شوند که مرتبط با جواب جستجوی شما است اما تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که موتورهای جستجو محتوای موردنظر شما در بین این‌همه سایت و این تعداد محتوا پیدا می‌کنند؟!
هر موتور جستجو دارای یک خزنده است که اطلاعات را از تمام بخش‌های اینترنت جمع‌آوری کرده و بر اساس الگوریتم‌ها و جواب متناسب به کاربر نمایش می‌دهد. بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو موضوعی است که می‌تواند در این مورد تأثیر مهمی داشته باشد.
سئو شامل فرایندهای دقیق و کاملی است که به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا به‌درستی اهداف و مراتب سایت را متوجه شده و مدیریت کنند. با کمک سئو شما می‌توانید به گوگل بفهمانید در سایت شما دقیقاً چه مواردی قرار دارد و اینکه در زمان جستجوهای مختلف چه چیزی را که می‌تواند مرتبط‌ترین جواب باشد به کاربران نمایش دهد.

مقاله پیشنهادی:  بازاریابی اینباند ( ربایشی ) چیست؟

بردکرامب چیست؟

بردکرامب به کاربران کمک می‌کند تا مسیر خود را از اولین صفحه تا صفحه‌ای که هم‌اکنون در حال مشاهده آن هستند را متوجه شوند همچنین این مورد می‌تواند به کاربران کمک کند که ساختار وب‌سایت شمارا به‌درستی درک کنند. زمان استفاده از بردکرامب استفاده از وب‌سایت را راحت‌تر کرده و می‌توانید تجربه کاربری خوبی نیز ایجاد کنید. این مورد می‌تواند به بهبود معیارهایی مانند نرخ پرش، زمان حضور در صفحه و… کمک زیادی کند درواقع می‌توان گفت این مورد بر تلاش‌های سئو تأثیر مثبتی دارد.

انواع بردکرامب

انواع مختلفی از بردکرامب وجود دارد اما سه نوع آن از بهترین و مفیدترین نوع‌ها هستند؛ این موارد عبارت‌اند از:

بردکرامب محل سکونت

این نوع برادکرامب ها از محبوب‌ترین و رایج‌ترین نوع بردکرامب ها هستند و به شما اطلاع می‌دهند در کدام قسمت سایت قرار دارید. به‌طور معمول بردکرامب ها از صفحات اصلی به‌عنوان محلی برای شروع مسیر استفاده می‌کنند. به مثال‌های زیر توجه کنید، دو نوع بردکرامب را مشاهده می‌کنید:
• صفحه اصلی> محصولات> تهیه مطبوع> دستگاه تصفیه هوا
• صفحه اصلی> کارگاه و تجهیزات> وسایل اتومبیل> روکش صندلی

بردکرامب مسیر

به علت رشد سایت‌های مبتنی بر پایگاه داده‌ها این نوع بردکرامب ها بسیار محبوب شده‌اند. این نوع بردکرامب بر اساس مسیری است که خود کاربر طی کرده است تا به صفحه موردنظر خود برسد. تفاوت این مورد با مورد قبل در این است که در مورد قبل شما موضوعی را در گوگل سرچ کرده و گوگل خودش صفحه موردنظر شمارا پیدا می‌کند اما در این نوع شما وارد سایتی می‌شوید و خودتان به‌مرور صفحه‌ای را که مدنظر دارید انتخاب کنید.
هرچند که کاربران می‌توانند مسیرهای مختلفی را برای پیدا کردن محصول دنبال کنند اما به هر صورت اگر مسیر به‌درستی سپری شود و به جواب دلخواه برسند افراد این بردکرامب ایجادشده می‌تواند به‌صورت دقیق مسیر اصلی را نشان دهد.

مقاله پیشنهادی:  تبلیغات CPM یا تبلیغات بر اساس نمایش چیست؟

بردکرامب کلیدواژه

این نوع بردکرامب از فرمولی مانند بردکرامب لوکیشن یا همان نوع اول استفاده می‌کند. کلیدواژه‌های مختلفی وجود دارد که یک صفحه را توصیف می‌کنند و به‌عنوان یک شناسه منحصربه‌فرد مورداستفاده قرار می‌گیرند. اصولاً وب‌سایت‌های فروشگاهی رایج‌ترین نوع این بردکرامب ها هستند. به‌عنوان مثال اگر شما قصد خرید تخت برای سگ داشته باشید و همین کلمه را جستجو کنید صفحه موردنظر برای شما نشان داده می‌شود و بردکرامب آن نیز به‌صورت زیر است:
حیوانات> سگ‌ها> محصولات موردنیاز برای سگ‌ها> تخت سگ
همان‌طور که گفتیم بردکرامب ها می‌توانند به سایت شما کمک کنند تا در موتورهای جستجو بهتر دیده شوید و عدم استفاده از آن می‌تواند آسیب‌های مختلفی را به سایت شما وارد کند.

بردکرامب ها چگونه به سئوی سایت کمک می‌کنند؟

هرچند بالا به اهمیت برد کرامب و تأثیر آن در سئوی سایت گفته شد اما به‌صورت خلاصه می‌توان گفت که بردکرامب بر موارد زیر که در سئو مؤثر هستند تأثیر می‌گذارد:

بهبود تجربه کاربری

هیچ‌کسی دوست ندارد در بین صفحات گم شود! شما باید تمرکز داشته باشید تا محتوا را به صورتی تنظیم کنید که کاربر در مورد این‌که کجا است و کجا بوده است گیج نشود! این مورد کمک می‌کند تا کاربران تجربه کاربری خوبی داشته باشند. می‌توان گفت که بردکرامب یک عنصر مهم است که به تجربه کاربری بازدیدکنندگان و همچنین بهبود سایت ازنظر فنی کمک می‌کند.

کاهش نرخ پرش

درصورتی‌که سایت شما سایتی معتبر و متناسبی باشد کاربران از نتایج ارگانیک نشان داده‌شده به سایت شما می‌رسند. با توجه به اینکه هر صفحه در سایت درواقع یک صفحه مناسب برای حضور کاربران است، باید به صورتی باشد که بتواند به کاربران کمک کند تا به‌راحتی در سایر قسمت‌ها حرکت کرده و به مطالب مرتبط و متناسب دست یابند.برد کرامب به کاربران اجازه بازگشت به مرحله قبل و بررسی محتوا یا صفحه قبلی را می‌دهد.

مقاله پیشنهادی:  تفاوت لینک فالو و نوفالو چیست؟

تأثیر بر روی گوگل و موتورهای جستجو

بر اساس آخرین تحقیقات مشخص شد که کاربران و حتی موتورهای جستجو از بردکرامب بسیار خوششان می‌آید و این مورد تأثیر مثبتی از هر نظر داشته است. بردکرامب به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا به‌صورت دقیق سلسله مراتب شما به‌صورت دقیق متوجه شده و کمک می‌کند تا موتورهای جستجو متوجه شوند در کدام صفحات قرار دارند.

عملکرد فوق‌العاده!

بردکرامب ها فضای کوچکی را در بالای سایت شما ایجاد می‌کنند اما همین مورد کوچک تأثیر مهمی در سایت شما دارد. با توجه به این موضوع که ۵۰ درصد ترافیک سایت از دستگاه‌های تلفن همراه است استفاده از چنین موارد کوچکی که می‌تواند تأثیر مهمی در تجربه کاربری داشته باشد به افزایش ترافیک نیز کمک زیادی می‌کند.

استفاده از بردکرامب برای بهبود سئو

هنگام بهینه‌سازی سایت خود باید مراقب بسیاری از نکات باشید. تا زمانی که از موارد مختلف سئو و حتی بردکرامب ها به‌صورت صحیح و منطقی استفاده کنید برای شما مشکلی ندارد اما اگر سعی کنید از این مورد به تعداد زیاد استفاده کنید و حتی این مسیر را با کلمات کلیدی زیادی تکمیل کنید، گوگل شمارا جریمه می‌کند.

چگونه بردکرامب را به سایت اضافه کنیم؟

پیاده‌سازی بردکرامب به چندین صورت امکان‌پذیر است:
• نوع سایت
سیستم مدیریت محتوا
• نوع بردکرامب مورداستفاده
بسته به نوع سایت شما استفاده از بردکرامب می‌تواند تنها با نصب یک افزونه انجام شود یا ممکن است نیاز به کد نویسی باشد.

سخن آخر

موارد و نکات بزرگ و کوچک متعددی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند علاوه بر بهینه‌سازی سایتتان به تجربه کاربری بهتر نیز کمک کنید. با توجه به این مورد سعی کنید از تمام اصول و نکات مهم و همچنین الگوریتم‌های جدید به‌درستی استفاده کنید؛ ذکر این نکته نیز اهمیت زیادی دارد که استفاده زیاد یا نادرست از هر چیزی می‌تواند باعث شود سایت شما جریمه شود پس سعی داشته باشید از نکات گفته‌شده برای بهبود رتبه سایتتان به همراه استانداردهای مناسب استفاده کنید. آژانس دیجیتال مارکتینگ آی‌تی 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *