increase-financial-intelligence

۱۴ راهکار قدرتمند افزایش هوش مالی

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

۱۴ راهکار قدرتمند افزایش هوش مالی

وقتی که زندگینامه افراد موفق و ثروتمند را می خوانیم، با یک مدل ذهنی، برنامه ریزی و استراتژی خاصی را میبینیم که مختص هر کس است و هر فرد با اجرای انها به اهداف خود رسیده است. رابرت کیوساکی معتقد است که مهارت هوش مالی در مسائل اقتصادی قابل یادگیری است. او در کتاب پدر پولدار پدر بی پول عنوان میکنند که اگر قصد دارید ثروتمند شوید، بایستی بدانید با پول چگونه برخورد کنید. در این مقاله به ارایه ۱۴ راهکار قدرتمند افزایش هوش مالی می پردازیم.

increase-financial-intelligence1

هوش مالی

در علم روانشناسی مدرن، هوش انسان به چندین دسته مختلف تقسیم شده است. یکی از مهمترین هوش ها در انسان، هوش مالی است.

مهارت هوش مالی به افراد کمک میکند که بتوانند در کمترین زمان به پول برسند و یا مسایل مالی خود را توسط این مهارت حل کنند. بی تردید شما هم افرادی زیادی را سراغ دارید که به لحاظ مالی قوی یا پولدار هستند. شاید شما نیز معتقدید که انسانهای پولدار توسط شم اقتصادی خود به موفقیت مالی دست پیدا کرده اند. در واقع باید گفت این همان هوش مالی است. به بیانی دیگر می توان گفت که هوش مالی همان قدرت حل مسایل اقتصادی است.

 

هوش مالی چیست؟

اگر شما قادر باشید بر چالش های سخت مالی زندگی خود غلبه کنید؛ می توان نتیجه گرفت که دارای هوش مالی خوبی هستید.

رابرت کیوساکی یکی از افرادی است که توانست مفهوم هوش مالی و رابطه ی ان با ثروتمند شدن را برای افراد ملموس تر کند. اساسا تا قبل از کتابهای رابرت کیوساکی افراد زیادی تصور کاملی از مسیر ثروتمند شدن نداشتند.

اغلب افراد ثروتمند شدن را نتیجه ی کار سخت و زیاد و تلاش می دانستند تا اینکه رابرت کیوساکی با کتاب قدرتمند پدر پولدار پدر بی پول مفهوم ثروتمند شدن را مانند یک نقشه ی گنج در اختیار مخاطبان خود قرار داد.

 

ویژگی افراد با هوش مالی بالا

کسانی که هوش مالی خوبی دارند دقیقا میدانند که باید در چه زمانی سرمایه گزاری کنند و میتوانند میزان ریسک هر سرمایه گذاری را تشخیص دهند.

این افراد به طور مستمر در حال یادگیری آموزش هستند. آنها به ندرت دچار کسری بودجه می شوند. -کسری بودجه به این معناست که هزینه ها از میزان درامد بیشتر شود- در نقطه ی مقابل افراد دارای هوش مالی پایین عموما دارای کسری بودجه هستند  چون خرجشان از دخلشان بیشتر است.

افرادی که هوش مالی بالایی دارند دارای جریان های درامدی موازی هستند و تلاش می کنند تا منایع خود را برای کسب درامد افزایش دهند. اما افراد دارای هوش مالی پایین تمام تلاش خود را بر کاهش هزینه ها معطوف میکنند.

 

بهترین راهکارهای افزایش هوش مالی

increase-financial-intelligence2

در ادامه مقاله به ارایه راهکارهای عملی و کاربردی در جهت تقویت هوش مالی می پردازیم.

 

چشم انداز مالی داشته باشید

اولین راهکار و نکته ی مهم در مورد تقویت هوش مالی داشتن چشم انداز مالی است.

اگر شما هم قصد دارید فرد موفقی در اقتصاد باشید و سریعتر به اهداف مالی خود برسید، بایستی انگیزه ی خوبی برای این امر داشته باشید.

برای حفظ و تقویت انگیزه باید چشم اندازی شفاف برای خود بسازید. چشم انداز، راه را برای شما روشن تر و شفاف تر می کند و اجازه انحراف از مسیر را به شما نمی دهد.

 

هدف مالی داشته باشید

دومین راهکار از راههای افزایش هوش مالی تعیین هدف مالی است. اگر شما اهداف مالی داشته باشید و این اهداف را بصورت شفاف و دقیق در جایی درج کنید، می توانید اطمینان حاصل کنید که از هدفتان دور نخواهید شد.

با داشتن هدف، به صورت دقیق میتوانید تشخیص دهید که باید چه راهی را انتخاب کنید و همچنین دچار بی انگیزگی نمی شوید.

مقاله پیشنهادی:  14 راهکار طلایی برای افزایش انگیزه

برای تعیین کردن اهداف، نگاه کلی نداشته باشید! به طور دقیق و شفاف جزییات اهداف خود را تعیین کنید. حتی می توانید در مورد سرمایه گذاری های خود مبلغ و تاریخ اهدافتان را نیز مشخص کنید تا ابهامی در باره ی انها نداشته باشید.

 

اهداف کوچک مالی را تعیین کنید

سومین راهکار برای افزایش هوش مالی تعیین اهداف کوچک مالی می باشد.

لزومی ندارد که فقط به دنبال اهداف بزرگ باشید. اهداف کوچک، قدرت بالایی دارند.

زمانی که شما به اهداف بزرگ و بلندپروازنه فکر مکیند، انگیزه ی بالایی برای تلاش در شما ساخته نمی شود. اما اگر اهداف کوچکی را برای خود تعیین کنید، برای تحقق آن اهداف شوق و انگیزه ی بالایی برای شما ایجاد خواهد شد.

اهدافی که نیازمند مدت زمان زیادی برای تحقق هستند، قادر نیستند برای شما ایجاد انگیزه کنند و عموما به فراموشی سپرده می شوند.

در نقطه ی مقابل، اهداف گوچک، دست یافتنی و ملموس تر هستند و این پتانسیل را دارند که در شما انگیزه کافی برای رسیدن به اهداف را ایجاد کنند.

به عنوان مثال تصور کنید که تصمیم دارید یک اتوموبیل خوب برای خودتان خریداری کنید اما با توجه به میزان درامد و هزینه هایتان، این هدف دور از ذهن است. اما وقتی یک هدف کوچکتر، مانند خرید یک گوشی هوشمند را در نظر بگیرید، به سادگی خواهید توانست بعد از پس انداز ان را خریداری کنید.

انگیزه هایی که از رسیدن به اهداف کوچک کسب میکنید به شما برای رسیدن به اهداف بزرگتر کمک می کنند.

 

خرج کنید تا ثروتمند شوید

increase-financial-intelligence3

اکثر انسانها زمانی که در معرض بحران های مالی قرار می گیرند، تلاش می کنند تا هزینه های جاری زندگی خود را کم کنند. این افراد سعی می کنند کمتر به رستوران بروند و مسافرت های خارج از کشور خود را کنسل می کنند. در واقع به جای اینکه درامد خود را افزایش دهند و منایع جدید درامدی را به زندگی خود وارد کنند، کمتر خرج می کنند و با این کار پردش و جریان پول را متوقف می کنند.

رابرت کیوساکی میگوید: اکثر صاحبان کسب و کارها در زمان رکود درامد، هزینه ها را کاهش می دهند و برای این کار، اولین افدام انها کاهش تبلیغات است که همین اشتباه منجر به کاهش درامد می شود و در اکثر مواقع به ورشکستکی کسب و کار میانجامد.

یکی از نشانه های یک فرد دارای مهارت هوش مالی این است که او می داند چه زمانی و در کجا پولش را خرج کند. بودجه بندی صحیح، یکی از ویژگی های افراد دارای هوش مالی بالا است.

 

قدرت کلمات مثبت

اگر در هر کاری، از کلمات و جملات مثبت استفاده کنید، به هدف خود نزدیکتر می شوید. این کلمات و جملات مثبت در ضمیر ناخوداگاه شما ثبت می شوند و موجب تغییر عملکرد مغزی شما می شوند.

با استفاده از کلمات و جملات مثبت، به این باور و ایمان میرسید که پتانسیل تحقق اهدافتان را دارید. به عنوان مثال به جای اینکه بگویید «من شکست نمیخورم»، بگویید «من حتما موفق خواهم شد».

 

منفعل نباشید

برای رسیدن به اهداف مالی تعیین شده خود، باید خیلی بیشتر از قبل تلاش کنید.

دست روی دست نگذارید و از تمام توانایی های خود استفاده کنید. شاید در ابتدا برای تان دشوار باشد اما با کمی تمرین و استمرار قادر به مدیریت امور می شوید. فعالیت های اقتصادی مختلفی را انجام دهید و سعی کنید که تمامی انها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

تقویت و ارتقای هوش مالی مانند ورزش کردن است. هر چقدر بیشتر ورزش کنید، عضلانی تر و قوی تر خواهید شد و تمرین های سخت تری را با موفقیت انجام خواهید داد.

مقاله پیشنهادی:  خلاصه کتاب ایکیگای اثر هکتور گارسیا و فرانچسک میرالس

هوش مالی هم مشابه همین است. در واقع هرچقدر بیشتر در جهت ارتقای هوش مالی خود تمرین کنید به موفقیت های بیشتری دست پیدا خواهید کرد و طبیعتا تجربه های جدید کسب خواهید کرد.

 

بدهی های خود را بپردازید

هیچوقت بدهی های کوچک خود را فراموش نکنید و در اسرع وقت صورت حساب انها را بپردازید. این بدهی ها وقتی که روی هم جمع شوند مبلغ بالایی می شود، انها را سریع پرداخت کنید، چون هرچقدر میزان مبلغ بدهی بیشتر باشید، تمایل ما برای پرداخت کردن انها کمتر می شود.

وقتی که بدهی های خود را پرداخت میکنید، به این درک میرسید که پرداختن انها کار دشواری نیست و بار سنگینی را از دوش شما بر می دارد.

 

برای یادگیری و تجربه خرج کنید!

اکثر افراد تصور میکنند که هزینه کردن برای آموزش، هزینه ی اضافی است، اما این تصور اشتباه است.

اگر شما برای دلخوشی ها و علایق خود پول خرج کنید و لذت و تفریح هم در کنار کار خود داشته باشید، زودتر به اهداف ملی خود میرسید. این هزینه ها، خرج غیر ضروری نیست، بلکه یک نوع سرمایه گذاری است.

برخی اوقات یادگیری مهارت های جدید، علیرغم اینکه به پول وزمان زیادی نیاز دارند، ایده های بزرگ و ثروت افرینی را در ذهن شما می سازند. با کسب مهارت ها و تجربیات جدید شما قادر هستید تا به کسب و کار ها و سرمایه گذاری های جدید فکر کنید.

 

تنهایی به خرید بروید

بدترین مکانی که میتوانید با دوستان خود باشید، مراکز خرید است!

اساسا زمانی که با فرد دیگری به خرید می رویم، به علت های مختلفی، بیش از نیاز خود هزینه میکنیم. چون در این شرایط، کمتر با منطق پیش مرویم و فقط به خوشی و لدت های زودگذر فکر میکنیم. اگر تنهایی به خرید بروید، میتوانید بهتر فکر و تصمیم گیری کنید. در واقع به صورت دقیق بررسی میکنید که آیا واقعا به یک کالا نیاز دارید و یا فقط از روی هیجان به فکر خرید ان کالا افتاده اید.

حذف کردن خرید های هیجانی و غیر ضروری، یک فرصت برای تفکر درمورد روش صحیح پول خرج کردن است. در این شرایط باید آگاهانه و هوشمندانه عمل کنید و مقداری از هزینه های زندگی خود را صرفه جویی و پس انداز کنید. این مبالغ را می توانید در جهت یادگیری و آموزش مهارت های جدید صرف کنید.

 

اطلاعات خود را بروزرسانی کنید

کتاب های زیادی در زمینه ی هوش مالی Financial-Intelligence در جهان وجود دارد که می توانند در تغییر طرحواره های غلط مالی به شما کمک شایانی کنند.

یکی از این کتاب ها «لطفا دایناسور نباشید» است، در این کتاب عنوان شده است که افرادی که دارای هوش مالی ضعیفی هستند مانند دایناسورها منقرض خواهند شد و افراد دارای هوش مالی بالا، به همسویی و همزیستی با تغییرات عصر خود می پردازند و به بقای خود ادامه می دهند.

در گذشته سواد خواندن و نوشتن برای اداره کردن زندگی مکفی بود ولی امروزه زندگی انقدر پچیده شده است که اگر فردی در برقراری ارتباط با محیط پیرامون خود تعلل کند، دیر یا زود حذف خواهد شد.

شما به طور میانگین چه میزان از درامد خود را به آموزش اختصاص می دهید؟ اگر این مبلغ صفر است، باید سریعا این عادت ثروت ساز را در خود ایجاد کنید و به یادگیری مباحث جدید بپردازید.

امروزه همه چیز تغییر کرده است و افراد قادر هستند با کمترین سرمایه، توسط یک رایانه یا گوشی هوشمند به درامدهای پایداری برسند.

 

قدرت عادت

وارن بافت که سومین ثرومتند جهان است. در یکی از مصاحبه های خود میگوید، یک روز همسرم یک لباس مجلسی به مبلغ ۱۵۰۰۰ دلار خریداری کرد، اگر همسرم در ان زمان این مبلغ را برای سرمایه گذاری در اختیار من گذاشته بود، امروز سرمایه ای در حدود ۸۰۰ میلیون دلار داشت!

مقاله پیشنهادی:  ۲۳ مهارت توسعه فردی که شخصیت قدرتمندی از شما می‌سازد

وارن بافت ادامه می دهد که بزرگترین ترس در کشور آمریکا، ترس از تروریسم نیست بلکه ترس از فقیری در دوران بازنشتگی است. اکثر افرادی که کارمند هستند و شغل ثابتی دارند، برای نجات پیدا کردن از فقر در دوران بازنشستگی خود، به جای افزایش دارایی و منایع سرمایه گذاری، درامد خود را در جایی ذخیره می کنند و به انتظار روزهای پیری می نشینند.

 

دابره لغات مالی خود را گسترش دهید

increase-financial-intelligence4

یکی دیگر از راهکارهای افزایش هوش مالی، بالا بودن میزان کلمات مالی در دایره ی لغات شماست. میزان این دایره لعات مالی رابطه ی مستقیمی با میزان موفقیت مالی شما دارد و پس سعی کنید محتواهای اقتصادی و مالی زیادی را مطالعه کنید.

با انجام این کار متوجه خواهید شد که مفاهیم و اصطلاحاتی را یاد گرفته اید که به دانش مالی شما کمک زیادی کرده است و بصورت تدریجی به فردی تبدیل خواهید شد که فرصت های مناسب سرمایه گذاری و کسب ثروت را با تحلیل های خوب از خبرهای اقصادی کشب می کند.

 

با اطمینان حرکت کنید

عدم اطمینان به خود و راه خود، موجب میشود تا مثل یک قایق که در وسط دریا مانده است که با هر باد تغییر جهت می دهد و به مقصد و هدف نرسید.

اطمینان و ایمان کلید طلایی رسیدن به اهداف است. این یک راهکار روشن و شفاف است که همه ی ما ان را می دانیم اما افراد کمی به ان عمل میکنند. البته مشورت و یا کمک کسانی که در این راه بوده اند و به سلامت به هدف خود رسیده اند هم می تواند به شما در رسیدن به اطمینان کمک کند.

 

تغییر باور

باورهای شما نقش زیادی در کیفیت زندگی تان دارند. در واقع همان ذهنیت یا نگرشی است که در تفکر و ضمیر ناخوداگاه ما است، باور نام دارد. برخی مواقع ما با تکرار افراطی افکار خود انها را به باور تبدیل میکینم. وقتی که باورهای غلط و نادرستی از ثروت وپول در ذهن خود دارید، قادر نخواهید بود که ثروتمند شوید.

باورهای نادرست مانند زندانهایی هستند که ما را در خود حبس کرده و اجازه حرکت را از ما گرفته اند. با نابود کردن این باورهای غلط ، فکر شما باز می شود و در نتیجه هوش مالی شما نیز ارتقا پیدا میکند.

 

سخن پایانی

در علم روانشناسی مدرن، هوش انسان به چندین دسته مختلف تقسیم شده است. یکی از مهمترین هوش ها در انسان، هوش مالی است.

مهارت هوش مالی به افراد کمک میکند که بتوانند در کمترین زمان به پول برسند و یا مسایل مالی خود را توسط این مهارت حل کنند. بی تردید شما هم افرادی زیادی را سراغ دارید که به لحاظ مالی قوی یا پولدار هستند. شاید شما نیز معتقدید که انسانهای پولدار توسط شم اقتصادی خود به موفقیت مالی دست پیدا کرده اند. در واقع باید گفت این همان هوش مالی است. به بیانی دیگر می توان گفت که هوش مالی همان قدرت حل مسایل اقتصادی است.

در این مقاله به بررسی هوش مالی و ارایه ۱۴ راهکار قدرتمند افزایش هوش مالی پرداختیم. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بوده اید از شما تشکر میکنیم. لطفا نظرات و تجربیات خود را در مورد موضع مقاله با آزانس دیجیتال مارکتینگ ای تی هما به اشتراک بگذارید.

 

بیشتر بخوانید:

داستان برند کولگیت؛ بیش از ۲۰۰ سال تولید محصولات بهداشتی

۱۰ ترفند هوش مالی برای افزایش ثروت

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *