شانس-

افزایش شانس | ۱۰ راه معجزه‌آسا برای افزایش شانس

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

افزایش شانس | ۱۰ راه معجزه‌آسا برای افزایش شانس

 

آیا شما خود را فردی خوش‌شانس می‌دانید؟ به نظر شما شانس در زندگی می‌تواند تا چه حد تاثیر گذار باشد؟ چگونه می‌توانیم شانس را افزایش دهیم؟ افراد در مورد شانس به چیزهای مختلفی باور دارند، به‌عنوان‌مثال بعضی افراد عدد یا اعداد خاصی را عدد شانس می‌دانند و یا روزهایی از هفته را روزهای شانس خود تلقی می‌کنند. در این مقاله قصد داریم راهکارهای افزایش شانس را بررسی کنیم.

اگر شما هم دوست دارید شانس خود را در زندگی افزایش دهید و به این واسطه فرصت‌های زیادی در زندگی داشته باشید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

شانس چیست؟ 

کلمه‌ی شانس به معنای فرصت، بخت و اقبال است. برای برخی افراد شانس با برابر فرار از مشکلات و وظایف است. این افراد تمایل دارند تمامی اتفاقات زندگی خود را بر اساس شانس بدانند و هیچ سعی و تلاشی نداشته باشند. در نقطه‌ی مقابل، شانس برای افرادی به معنای اتفاقات خوشایند است یعنی آن‌ها وضعیت و شرایط زندگی خود را جوری پیش می‌برند که اتفاقات خوبی برای آن‌ها روی دهد.

به عبارتی شانس راه‌های مختلف برای رسیدن به هدف است، به همین علت هرچقدر راه‌هایی که شما را به اهدافتان نزدیک‌تر می‌کند بیشتر باشد، شانس شما برای رسیدن به اهداف افزایش پیدا می‌کند.

برخی افراد شانس را خارج از کنترل می‌دانند و بعضی دیگر معتقدند که شانس توسط خود فرد ایجاد می‌شود. این افراد اعتقاد دارند که زندگی‌ و تمام جوانبش تحت کنترل خودشان است، به همین خاطر زمانی که حرفی از شانس زده می‌شود، آن را انکار می‌کنند و همه‌چیز را به اراده انسان مرتبط می‌دانند.

شانس-211

تاثیر شانس در زندگی

به لحاظ علمی و روانشناسی، مبنا شانس، قانون احتمال است. این قانون بیان می‌کند که هرچقدر تعداد دفعاتی که برای یک کار قدم برمی‌دارید بیشتر باشد، احتمال موفقیتتان بیشتر خواهد بود. به‌عنوان‌مثال دانش‌آموزی را تصور کنید که برای موفقیت در کنکور به‌شدت تلاش می‌کند، مأیوس نمی‌شود  و از روش‌های موفقیت برای رسیدن به هدفش کمک می‌گیرد. در نقطه‌ی مقابل یک دانش‌آموز وجود دارد که فقط با امتحان کردن یک روش و تلاش نکردن می‌خواهد نتیجه‌ی دلخواه خود را کسب کند، به نظر شما شانس موفقیت کدام یک از این افراد در کنکور بیشتر است؟

 

شانس تا حد زیادی می‌تواند توسط خود فرد ایجاد شود. درواقع هرچقدر شما تلاش بیشتری کنید و روش‌های بیشتری را امتحان کنید، شانس شما برای رسیدن به موفقیت افزایش پیدا می‌کند.

شانس داشتن، وابسته به افکار و رفتار شماست. شما نباید دست از کار بردارید و منتظر شانس باشید، بلکه برای افزایش شانس باید کارهایی را انجام دهید تا به شخصی خوش‌شانس تبدیل شوید.

 

 امکان تقویت شانس

شانس یک جادو نیست که فقط بعضی از افراد به آن دسترسی داشته باشند، شانس قسمتی از قانون احتمالات است که هر چقدر شما برای هدف خود تلاش بیشتری کنید بی‌تردید شانس بیشتری به دست می‌آورید. پس با درک این نکته‌ی مهم دیگر حسرت موفقیت دیگران را نخواهید خورد و از خود نمی‌پرسید که چرا آن افراد به اهداف خود رسیده‌اند اما من نرسیدم.

مقاله پیشنهادی:  مدیریت زمان چیست و چگونه زمان را مدیریت کنیم؟ (راهنمای جامع مدیریت زمان)

بعضی افراد شاید شانس را منکر شوند اما شانس وجود دارد. فرض کنید که قصد دارید در یک امتحان شرکت کنید، شاید آن روز امتحان در شرایطی نامناسب برگزار شود، یا در ترافیک گرفتار شوید، یا اینکه ماشینتان خراب شود. پس همین‌طور که می‌بینید احتمالات زیادی وجود دارد که برخی از آن‌ها از کنترل و اراده شما خارج هستند.

افزایش شانس

راه‌های افزایش شانس

برای اینکه اتفاقات خوش برای شما بیفتد و درهای موفقیت و شانس به‌سوی شما  باز شود به هیچ معجزه نیاز ندارید! شما فقط باید تلاش بیشتری کنید و مثبت اندیش شوید، همین دو مورد کافی است که شانس بیشتری برای موفقیت در زندگی شما به وجود بیاید. همیشه روش‌های زیادی برای رسیدن به خوش‌شانسی وجود دارد که فقط کافی است این روش‌ها را بشناسید و آن‌ها را به اجرا درآورید.

 

گسترش شبکه ارتباطات راهی برای افزایش شانس

شما با گسترش روابط اجتماعی خود قادر خواهید بود به موفقیت‌های چشم‌گیری دست پیدا کنید. فکر کنید که با افراد زیادی در تماس هستید و هر کدام از این افراد شغل و حرفه مختص به خود را دارند. اگر دایره‌ی دوستان گسترده‌ای داشته باشید با فرصت‌های بیشتری روبرو خواهید شد. با هر یک از این افراد قادر خواهید بود شانس موفقیت بیشتری را داشته باشید.

اگر دوستان کمی دارید، می‌توانید راه‌های ارتباط مؤثر را بیاموزید. شما باید جسور باشید و خودتان شروع‌کننده یک گفتگو باشید. به‌عنوان‌مثال وقتی که در مترو نشسته‌اید با فردی که با او هم مسیر هستید سر صحبت را باز کنید و در مورد خودتان گپ بزنید. شما می‌توانید سوالاتی از او پرسید چرا که این امکان دارد که فردی که با او در حال گفتگو هستید دارای جایگاه بالایی باشد و بتواند به رشد شما کمک کند. «دیل کارنگی» می‌گوید «۸۵ درصد از موفقیت‌های انسان به روابط اجتماعی آن‌ها وابسته است».

 

 تلاش برای افزایش شانس

شانس و فرصت‌های شما با افزایش تلاش‌های شما، بیشتر می‌شود. درواقع با هر قدمی که بر می دارید برای خود شانس و فرصت ایجاد می‌کنید. رفتارهای شما می‌تواند شما را به یک انسان خوش‌شانس تبدیل کند. از طرفی انجام کارهای متنوع و بیشتر موجب می‌شود که شما در گروه‌های زیادی حاضر شوید و با افراد بیشتری آشنا شوید. زمانی که آن‌ها در مورد شما اطلاعات کسب می‌کنند، بین شما و آن‌ها ارتباط مؤثری شکل می‌گیرد و این ارتباطات می‌تواند فرصت‌های رشد بزرگی را برای شما فراهم کند.

 

 تجربه خود را افزایش دهید

هرچقدر تجربه شما افزایش پیدا می‌کند، موفقیت شما نیز بیشتر می‌شود و فرصت‌هایی ناب و ارزشمندی برای شما ایجاد می‌شود. با اینکه خیلی از تجربه‌ها موجب شکست می‌شوند اما ناامید نشوید و این را بدانید که شخصی مانند توماس ادیسون برای اختراع خود هزاران بار شکست خورد تا به این نتیجه رسید که کدام روش صحیح است؛ بنابراین شما نیز به‌جای ترس از شکست باید از شکست‌های خود یاد بگیرید و آن را یک سکوی پرتاب برای رسیدن به موفقیت خود بدانید.

مقاله پیشنهادی:  ارگونومی چیست و چه مزایایی دارد؟

 

البته منظور ما این نیست که سریع و بدون برنامه عمل کنید و بدون تفکر در مورد عواقب هر کاری شکست بخورید، در برخی شرایط، شکست تاوان سنگینی دارد.

بهتر است ریسک‌پذیر باشید، هر چقدر ریسک‌های منطقی کنید بدون شک خوش‌شانسی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

افزایش شانس-2

افزایش آگاهی برابر با افزایش شانس است

ارتقا دانش و آگاهی یکی از راهکارهایی است که تاثیر بالایی بر خوش‌شانسی شما دارد. زمانی که شما در حوزه‌های مختلف مطالعه دارید و اطلاعات متنوعی را کسب می‌کنید، ممکن است برای شما فرصت‌هایی پیش بیاید که قادر باشید که این اطلاعات را به یک کار عملی تبدیل کنید. پس تلاش کنید که تا جایی که امکان دارد کتاب‌ها و مقالات زیادی را مطالعه کنید و توسط آن‌ها اطلاعات خود را در حوزه‌های گوناگون افزایش دهید. میزان اطلاعاتتان، شما را از دید دیگران فردی با جایگاه متفاوت نشان می‌دهد و به نوعی اعتماد آن‌ها به شما افزایش پیدا می‌کند.

 

 افزایش شانس با یاد گرفتن مهارت

یکی از روش‌های مؤثر برای افزایش خوش‌شانسی، کسب مهارت‌های متنوع است. تا جایی که امکان دارد در زمینه‌های مرتبط با حرفه یا کسب‌وکار خود مهارت کسب کنید. افرادی که در پی یادگیری مهارت‌های جدیدی نیستند، بی‌تردید منفعل هستند و نمی‌توانند میزان شانس خود را افزایش دهند.

معمولاً ابن افراد یک گوشه می‌نشینند و خود را بدشانس و بقیه را خوش‌شانس می‌دانند و نمی‌دانند که شانس با تلاش ایجاد می‌شود نه با سرنوشت. این افراد شانس را ذاتی می‌دانند با اینکه خوش‌شانسی نیز مانند بسیاری از مهارت‌ها، اکتسابی است.

 

 به خود ایمان داشته باشید

مهم‌ترین نکته برای رسیدن به خوش‌شانسی این است که ذهنی کارآمد و مثبت اندیش داشته باشید؛ یعنی به هدف‌ها و توانایی‌های خود باور داشته باشید و یقین داشته باشید که به موفقیت‌های خود خواهید رسید. کسی که مثبت اندیش است؛ بدون شک خوش‌شانس است. باورهای شما تعیین‌کننده‌ی مسیر زندگی شماست. پس مواظب باورهای منفی خود باشید. به‌عنوان‌مثال فردی را تصور کنید که به‌طور مداوم نسبت به کارهایی که انجام می‌دهد، دیدی منفی دارد و همیشه منتشر رخ دادن اتفاقات ناخوشایند است. این فرد نمی‌تواند انتظار داشته باشد که پاداش‌های چشم‌گیری کسب کند. پس اگر قصد دارید طعم شیرین موفقیت را بچشید، در قدم اول باید مثبت اندیش باشید. افکار شما دارای فرکانس هستند و با این فرکانس شما با کائنات و جهان هستی در ارتباط هستید. اگر فرکانسی مثبت از شما ساطع شود، حتماً اتفاقات خوشی برای شما رقم خواهد خورد.

شانس-11

برای افزایش شانس خود زمان را مدیریت کنید

اگر قصد دارید فردی خوش‌شانس باشید باید زمان را به خوبی مدیریت کنید. هر عملی که در زمان مناسبش انجام بپذیرد، بهترین پاداش را برای شما خواهد داشت. به عنوان مثال اگر فصل کاشت یک محصول، تابستان باشد و کشاورزی آن محصول را در پاییز بکارد آیا باید انتظار برداشت محصول مناسبی را داشته باشد؟ بنابراین یکی از مهم‌ترین عوامل در افزایش خوش‌شانسی؛ مدیریت زمان است.

شخصی که در جوانی به دنبال تحصیل و کار می‌رود طبیعتاً شانس موفقیت بیشتری نسبت به فردی دارد که در سنین میان‌سالی در پی این مسائل می‌رود. شما قادر هستید با مهارت مدیریت زمان و طراحی یک زمان‌بندی دقیق، هر کاری را در زمان مناسبش انجام دهید و همچنین از هدر رفتن بیهوده‌ی سرمایه‌ی زمان جلوگیری کنید.

مقاله پیشنهادی:  ارتقای حافظه، هوش، خلاقیت و تمرکز با استفاده از امواج

 

 برنامه‌ریزی کنید

تعیین اهداف کوتاه‌ مدت و بلندمدت و طراحی یک برنامه مدون برای رسیدن به آن‌ها یکی از فاکتورهای موفقیت و افزایش شانس است. زمانی که شما برنامه‌ریزی کنید که در طی ماه باید به چه اهدافی دست پیدا کنید و همچنین این برنامه‌ریزی را برای اهداف بلندمدت خود نیز انجام دهید، قطعاً با سرعت و قدرت بیشتری در مسیر تحقق اهداف خود قدم برمی‌دارید. برنامه‌ریزی رسیدن به اهداف موجب نظم دهی به ذهن شما می‌شود و نمی‌گذارد که ذهن شما دچار سرگردانی شود.

 

 برای افزایش شانس، رویا پردازی کنید

قدرت تجسم خلاق می‌تواند شانس شما را به‌شدت افزایش دهد. هرچقدر که شما قادر باشید آرزوها و اهداف خود را لمس کنید و باورش کنید، روحیه و انگیزه‌ی بیشتری برای رسیدن به آن‌ها را خواهید داشت. تجسم خلاق اهداف، تأثیر بالایی در رسیدن به آن‌ها خواهد داشت؛ بنابراین قدرت تجسم و تخیل را دست کم نگیرید. البته باید بدانید که رویا پردازی به خودی خود برای شما خوش‌شانسی نمی‌آورد بلکه حرکت کردن برای تحقق رویاها، فرصت‌های زیادی را برای شما می‌سازد.

 

 برای افزایش شانس سپاسگزار باشید

شاید عجیب باشد اما قدردانی و سپاسگزاری بابت داشته‌ها، بر خوش‌شانسی شما تاثیر بسزایی دارد. اگر شما بتوانید بابت داشته‌ها  و موفقیت‌های هرچند کوچک خود سپاس گذار باشید و قدر آن‌ها را بدانید، قطعاً فرصت‌ها و موفقیت‌های بزرگ از راه می‌رسند.

تفاوت بین افراد خوش‌شانس و بدشانس این است که معمولاً خوش‌شانس‌ها قدر نعمت‌ها و داشته‌های خود را می‌دانند اما افرادی که همیشه از زندگی گلایه دارند و از تمامی چیزها ناراضی هستند، بدشانسی‌های زیادی را به زندگی خود جذب می‌کنند. پس یکی از راه‌های خوش‌شانسی ارتقا معنویت و قدردانی است. فردی که باور داشته باشد که به نیرو و برکت کائنات متصل است، بی‌تردید برای او اتفاقات خوشایندی خواهد افتاد.

شانس-23

سخن پایانی

کلمه‌ی شانس به معنای فرصت، بخت و اقبال است. برای برخی افراد شانس با برابر فرار از مشکلات و وظایف است. این افراد تمایل دارند تمامی اتفاقات زندگی خود را بر اساس شانس بدانند و هیچ سعی و تلاشی نداشته باشند. در نقطه‌ی مقابل، شانس برای افرادی به معنای اتفاقات خوشایند است یعنی آن‌ها وضعیت و شرایط زندگی خود را جوری پیش می‌برند که اتفاقات خوبی برای آن‌ها روی دهد.

در این مقاله به بررسی مقوله شانس پرداختیم و ده راهکار عالی برای رسیدن به خوش‌شانسی برای شما قید کردیم. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بوده‌اید از شما سپاس گذار هستم. لطفاً تجربه و نظرات خود را در مورد شانس با آژانس دیجیتال مارکتینگ آی تی هما به اشتراک بگذارید.

 

بیشتر بخوانید:

خلاصه کتاب تبدیل رؤیا به ثروت

مدیریت زمان چیست و چگونه زمان را مدیریت کنیم؟ (راهنمای جامع مدیریت زمان)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *