مسیرهای گردشگری اکوتوریستی در شیراز

مسیرهای گردشگری اکوتوریستی در شیراز: زیبایی های طبیعت و محیط زیست

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

مسیرهای گردشگری اکوتوریستی در شیراز: زیبایی های طبیعت و محیط زیست

شیراز، شهری با تاریخ غنی و فرهنگ ژرف است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این شهر زیبا، با معماری های فرهنگی و تاریخی خود، یکی از مقاصد محبوب برای گردشگران داخلی و خارجی است. اما علاوه بر شهر خود، اطراف شیراز نیز دارای جاذبه‌های فراوان و مسیرهای گردشگری اکوتوریستی است که ارزش یک سفر یک روزه را دارند.

 

دشت ارژن

دشت ارژن یکی از مقصدهای زیبا و دیدنی در اطراف شیراز است. با فاصله‌ای حدود ۸۰ کیلومتری از شهر شیراز، این دشت با زیبایی‌های طبیعی خود، هر ساله بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می‌کند. طبیعت بکر و سرسبز، آبشارهای دلنشین، دریاچه‌های آرام و تالاب‌هایی که پرندگان مهاجر در آنها اقامت می‌کنند، همه جزئی از زیبایی‌های این منطقه می‌باشند. به ویژه در فصل بهار و اوایل اردیبهشت ماه که دشت ارژن پر از لاله‌های واژگون است، بازدید از این منطقه به یک تجربه فوق‌العاده تبدیل می‌شود.

آدرس دقیق دشت ارژن در استان فارس، جاده شیراز-کازرون قرار دارد و با دنبال کردن این مسیر، می‌توانید به این منطقه زیبا برسید.

 

تنگه هایقر

هایقر

تنگه هایقر یکی از مقصدهای زیبا و جذاب در اطراف شیراز است که برای سفر یک روزه اطراف شیراز، حتماً باید از آن بازدید کنید. این تنگه با طبیعت بی‌نظیر و مناظری فراتر از توصیف، علاقه‌مندان به طبیعت را به خود جلب می‌کند. با حدود ۴۵۰ متر عمق، این تنگه یکی از عمیق‌ترین تنگها در این منطقه است. ایستادن بر فراز دره‌ها و تماشای رودخانه‌ای پرتلاطم که در اعماق تنگه و گوش دادن به آواز طبیعت، تجربه‌هایی هستند که در این مکان می‌توانید به آنها بپردازید و لذت ببرید.

فاصله تنگه هایقر از شیراز حدود ۱۴۰ کیلومتر است و آدرس دقیق آن در استان فارس، کیلومتر ۳۵ جنوب شهرستان فیروزآباد قرار دارد. با دنبال کردن این مسیر، می‌توانید به این تنگه زیبا برسید و لحظاتی شگفت‌انگیز در آغوش طبیعت سپری کنید.

 

دریاچه‌های هفت برم

دریاچه‌های هفت برم از جاذبه‌های زیبا و تماشایی استان فارس است که در نزدیکی شهر شیراز و در شهرستان ممسنی قرار دارد. این دریاچه‌ها به وسیله تالاب‌ها و آبگیرهای زیبایی که در اطراف آنها وجود دارد، شکل گرفته‌اند و محلی است که بسیاری از مسافران و گردشگران به منظور لذت از زیبایی‌های طبیعت به آنجا سفر می‌کنند. این منطقه به خاطر تنوع آبگیرها و تالاب‌ها که در آن وجود دارد، با نام دریاچه هفت برم معروف است.

فاصله دریاچه‌های هفت برم تا شهر شیراز حدود ۵۵ کیلومتر است. آدرس دقیق این منطقه در استان فارس، شهرستان ممسنی، بخش دشمن‌زیاری، شمال‌شرقی منطقه حفاظتی ارژن و پریشان می‌باشد. با دنبال کردن مسیر مذکور، می‌توانید به این دریاچه‌های زیبا و آرامش‌بخش برسید و لحظاتی شگفت‌انگیز در آغوش طبیعت را تجربه کنید.

 

روستا و آبشار دشتک

دشتک

روستا و آبشار دشتک یکی از مقاصدهای دیگر در سفر یک روزه اطراف شیراز است که ارزش بازدید را دارد. آبشار آسیاب دومن بستک، در فاصله ۴ کیلومتری شمال غربی از روستای گتاب قرار دارد و یکی از آثار تاریخی و جاذبه‌های جذاب استان هرمزگان در جنوب ایران محسوب می‌شود. این آبشار همراه با آسیاب دومن، یک منطقه زیبا و دلنشین برای گردش و استراحت است.

در سفر یک روزه اطراف شیراز، بازدید از این آبشار می‌تواند تجربه‌ای شگفت‌انگیز و خاطره‌ای خوب را برای شما به ارمغان بیاورد. فاصله این روستا و آبشار دشتک تا شیراز حدود ۱۱۱ کیلومتر است و آدرس دقیق آن در جاده ارتباطی بستک به بندرلنگه، بعد از عبور از روستای اسو قرار دارد. می‌توانید از زیبایی آبشار و طبیعت اطراف آن لذت ببرید و لحظاتی شگفت‌انگیز را سپری کنید.

مقاله پیشنهادی:  دی‌ان‌اس DNS چیست؟

 

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو یکی از جاذبه‌های طبیعی زیبا و منحصر به فرد در اطراف شیراز است که برای سفر یک روزه اطراف این شهر بسیار توصیه می‌شود. این دریاچه در فاصله ۱۸ کیلومتری جنوب‌شرقی شیراز قرار دارد و به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری برجسته منطقه معرفی می‌شود. برای دسترسی به این دریاچه، ابتدا باید خود را به روستای مهارلو یا دشت گل برسانید.

این دریاچه یک دریاچه فصلی است که در فصل تابستان بخشی از آن خشک می‌شود و با بارش‌های پاییزی دوباره زندگی می‌کند. آب این دریاچه به رنگ صورتی است که این ویژگی منحصر به فرد آن را به یک پدیده طبیعی شگفت‌انگیز تبدیل می کند. علت رنگ صورتی دریاچه مهارلو، رشد نوعی جلبک خاص در آب آن است که به منظره‌ای بی‌نظیر تبدیل شده است.

توصیه می‌شود که در سفر یک روزه اطراف شیراز، این دریاچه زیبا را دیدن نمایید و از مناظر فوق‌العاده آن لذت ببرید. فاصله دریاچه مهارلو تا شیراز حدود ۳۰ کیلومتر است و آدرس دقیق آن در استان فارس، ۳۰ کیلومتری جنوب‌شرقی شیراز قرار دارد.

 

تنگ دم اسب

دم-اسب

تنگ دم اسب یک جاذبه طبیعی زیبا در منطقه روستای کره بس، در کوه‌های رشید کوهمره سرخی قرار دارد. این تنگه از رودخانه دم اسب آغاز و به تنگ دم اسب و سپس به آبشار آن منتهی می‌شود. نام این تنگه از شکل ظاهری آبشار گرفته شده است. این منطقه زیبا از تغییرات جغرافیایی ناشی از یک زمین‌لرزه بزرگ در گذشته که مسیر رودخانه را تغییر داده و رانش زمین رودخانه‌ای به طول ۲۰۰ متر را به‌ وجود آورده است، به وجود آمده است.

برای لذت از زیبایی‌های این تنگه، نیاز است که کوهنورد ماهری باشید، زیرا دسترسی به این منطقه با ماشین امکان‌پذیر نیست. اگر علاقه‌مند به کوهنوردی هستید، می‌توانید با پوشیدن کفش‌های مناسب و آماده‌سازی لازم، از این طبیعت زیبا لذت ببرید.

فاصله تنگ دم اسب تا شیراز حدود ۴۰ کیلومتر است و آدرس دقیق این منطقه در فارس، شیراز، کوهمره سرخی قرار دارد.

 

دریاچه سد درودزن

دریاچه سد درودزن در نزدیکی روستایی با همین نام قرار دارد که جزو توابع شهرستان مرو‌دشت در استان فارس است. این سد بر روی رودی به نام “رود کر” ساخته شده و به عنوان منبع تأمین آب شرب برای شهرهای مرودشت و شیراز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساخت این سد به دوره هخامنشیان در ایران بازمی‌گردد و در زمان حکومت “داریوش بزرگ” ساخته شده است که به همین دلیل به نام “سد داریوش” هم معروف است. این سد، یکی از بدیع‌ترین سازه‌های آبی کشور محسوب می‌شود. در دوره حکومت قاجار، نیز به نام “تنگ دختر” یا “سنگ دختران” معرفی می‌شد.

فاصله دریاچه سد درودزن تا شیراز حدود ۱۲۲ کیلومتر است و آدرس دقیق آن در استان فارس، شیراز، مرودشت، در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال‌غربی مرودشت، در روستای درودزن قرار دارد.

 

تنگ بستانک

بهشت-گمشده

تنگ بستانک یکی از جاذبه‌های زیبا و شگفت‌انگیز در شهر شیراز است که مشهور به بهشت گمشده شیراز نیز می‌باشد. این تنگ در عمق زمین قرار دارد و دیواره‌های دره آن تا ارتفاع‌های قابل توجهی به سمت آسمان خود را کشیده است. با مساحتی حدود ۱۵ هزار و ۳۲۴ هکتار، تنگ بستانک در امتداد رشته کوه دنا قرار دارد و از مناطق زیبا و طبیعی شیراز محسوب می‌شود. این منطقه کوهستانی با کوه‌های مرتفع خود از آب و هوای مطبوع و خنکی برخوردار است که برای گردش و استراحت بسیار مناسب است.

مقاله پیشنهادی:  تبلیغات cpc چیست؟

از دیگر ویژگی‌های این منطقه زیبا این است که فاصله آن تا شیراز حدود ۱۴۰ کیلومتر است. آدرس دقیق این تنگ در استان فارس، شمال غربی شهر شیراز، در منطقه مرودشت و کامفیروز قرار دارد.

 

تنگ تیزاب

تنگ تیزاب یکی از جاذبه‌های زیبا و جذاب در نزدیکی اردکان، اطراف شیراز است. اگر شما از طبیعت لذت می‌برید و عاشق گردش در کنار رودخانه‌های خروشان و درختان سرسبز هستید، دیدن تنگ تیزاب را از دست ندهید. این تنگه زیبا با آب های خروشان و محیطی دل‌نشین و آرامش بخش، یکی از مقاصد مناسب برای گردش و استراحت در طبیعت می‌باشد.

فاصله تنگ تیزاب تا شیراز حدود ۱۲۷ کیلومتر است و آدرس دقیق این تنگ در استان فارس، در فاصله ۳۰ کیلومتری شمالی اردکان، در جاده سپیدان یاسوج واقع است.

 

تنگ براق

تنگ-براق

تنگ براق یکی از مقاصد گردشگری زیبا و جذاب در اقلید قرار دارد. این روستا، که در سال ۱۲۴۰شمسی توسط فردی به نام عسگرخان به محل سکونت دائمی تبدیل شد، با زبان مردم لری و ترکی مشهور است. تنگ براق در منطقه‌ای کوهستانی در دامنه کوه‌های بلند و جلگه‌های سرسبز قرار دارد و از جمال و زیبایی‌های طبیعت بکر خود مشهور است.

این دره زیبا در ارتفاعی حدود ۱۹۴۰ متری از سطح دریا قرار دارد و دیواره‌های بلند آن تا ارتفاعی حدود ۳۰۰ متر از زمین به بالا می‌رود. خزه‌ ها و درختان سبز در اطراف دره، منظره‌ای دل‌ باخته و آرامش بخش ایجاد کرده‌اند. همچنین، رود کر که از رودخانه پالنگان سرچشمه می‌گیرد، از جذابیت‌های طبیعی بی‌نظیر تنگ براق است و با سال‌ها جریان خود، شکاف‌هایی عمیق در بین صخره‌ها به وجود آورده است که ارتفاعی تا حدود ۱۰۰ متر و عرضی تا ۴۰ متر دارند.

در ضمن، آبشار بهشتی که ارتفاعی حدود ۴۰ متر دارد، از جمال تنگ براق بیشتر می‌کند. آب سد درودزن که از تنگ براق عبور می‌کند، به دیواره‌های صخره‌ای می‌ریزد و در اثر این برخورد، آبشار زیبایی شکل می‌گیرد. این آبشار به حوضچه‌های شفاف و پرآبی می‌ریزد که مکانی مناسب برای استراحت و لذت بردن از طبیعت است.

در دیواره‌های چپ دره، یک غار آهکی وجود دارد که آب قطره قطره به کف آن می‌ریزد و فضایی مرطوب و دل‌آرامی را ایجاد کرده است. این غار با خزه‌های روی صخره‌ها و قندیل‌های آهکی معلق، جذابیت بی‌نظیر خود را به توریست‌ها نشان می‌دهد.

تازه‌ترین آمارها نشان می‌دهد که فاصله تنگ براق تا شیراز حدود ۱۹۰ کیلومتر است. برای دسترسی به این جایگاه طبیعی زیبا، شما می‌توانید از مسیری مناسب در استان فارس استفاده کنید.

 

آبشار فدامی

آبشار فدامی از جمله آبشارهای منحصر به فرد و زیبای ایران است که با بلندی حدود ۹۰۰ متر نسبت به سطح دریا درخشان است. این آبشار، باتلاطم زیبایی که از چشمه‌های بستان و مُرزکوه رستاق به سوی پایین‌ دست به وجود می‌آید و منظره بی‌نظیری را برای گردشگران فراهم می‌آورد. در اینجا می‌توان یک ترکیب منحصر به فرد از چهار نوع آب را مشاهده کرد، زیرا در فاصله ۲۰ متری از آبشار، رودهای مختلف با رود آب شیرین ترکیب می‌شوند.

مقاله پیشنهادی:  افزایش فروش آنلاین با 19 راهکار طلایی

یکی از ویژگی‌های جالب این آبشار، وجود آب‌های شیرین، آب‌های شور، آب‌های گرم و سرد به طور همزمان در کنار هم در جریان آبشار است که باعث ایجاد یک استخر بزرگ و زیبا می‌شود. شاخه‌هایی از این استخر به سوی روستاها جریان دارند و در مسیرشان دو هزار هکتار از زمین‌های نخل را سیراب می‌کنند.

فاصله آبشار فدامی تا شیراز حدود ۳۸۰ کیلومتر است و آدرس آن در استان فارس، شهرستان داراب، بخش فورگ، هشت کیلومتری شمال غربی فدامی قرار دارد.

مروارید-خفر

آبشار مروارید خفر

آبشار مروارید خفر از چشمه‌ای به نام مروارید سرچشمه می‌گیرد که این نام زیبا به آن داده شده است. این آبشار به عنوان یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر خفر در دامنه کوه‌های گر و در شمال این شهرستان قرار دارد. ارتفاع این آبشار نسبت به سطح دریا حدود ۱۳۸۳ متر است.

یکی از دلایل نام‌گذاری این آبشار، زیبایی خاص آن در برابر نور خورشید است. با طلوع خورشید و تابش نور به آب آبشار، قطره‌های آب مثل مروارید می‌درخشند و این منظره بسیار خیره‌کننده است.

آبشار مروارید خفر از جاذبه‌های مهم جهرم و شهر خفر محسوب می‌شود، به‌ویژه در فصل زمستان که زیبایی خاص خود را نشان می‌دهد. در این فصل، آبشار با وجود هوای سرد اطراف، در بخاری طبیعی غرق می‌شود که زیبایی‌اش را چند برابر می‌کند.

فاصله آبشار مروارید خفر تا شیراز حدود ۱۱۰ کیلومتر است و آدرس آن در استان فارس، شهرستان جهرم، روستای خفر قرار دارد.

 

 

آبشار مارگون

آبشار مارگون، این پدیده طبیعی حیرت‌انگیز، بخشی از زیبایی‌های استان فارس را تشکیل می‌دهد و یکی از شاهکارهای طبیعت محسوب می‌شود. این آبشار در نزدیکی شهر اردکان، روی صخره‌ای بلند قرار دارد که زیبایی خاص خودش را به رخ می‌کشد. صخره‌های عظیمی که با جریان آب خروشان آبشار مارگون زیباتر شده است و سبزی خزه‌ها در مسیر آب، زیبایی آن را تکمیل می‌کند. ترکیب جریان آب الماس‌گون و سرسبزی دیواره‌های خزه‌بسته، این صحنه‌ی زیبا و تماشایی را در حوالی اردکان به وجود آورده است.

اما آنچه آبشار مارگون را به ویژه جالب می‌کند، تنها زیبایی آن نیست؛ بلکه این آبشار، زادگاه هزاران چشمه است که در دل کوه جای گرفته‌اند. در واقع، آبشار مارگون نقطه شروع جریان آب است و خود به تنهایی جذابیت بسیاری دارد. بنابراین، حتما در سفر یک روزه اطراف شیراز از این آبشار زیبا و رویایی بازدید کنید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

فاصله آبشار مارگون تا شیراز حدود ۱۵۰ کیلومتر است و آدرس آن در استان فارس، جاده یاسوج-اقلید، شهر اردکان، کمهر، علی آباد کاکان، جاده مارگون، منطقه جوب خلا، آبشار مارگون قرار دارد.

 

نتیجه گیری:

به طور کلی، سفر یک روزه به اطراف شیراز می‌تواند تجربه‌ای فراموش نشدنی برای شما باشد. با دیدن جاذبه‌های طبیعی و مسیرهای گردشگری اکوتوریستی این منطقه، می‌توانید به فرهنگ و زیبایی این نقاط دست یابید و لحظات خوبی را با خانواده و دوستان خود به اشتراک بگذارید. بنابراین، اگر قصد سفر به شیراز را دارید، حتما از دیدن این جاذبه‌های اطراف شیراز نیز بازدید کنید.

 

 

بیشتر بخوانید:

جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی شیراز: پرتو درخشانی از هنر و ادب

راهنمای کامل گردشگری در شیراز: جاذبه ها و فعالیت های برتر

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *